Dům doslova zapuštěný do okolní krajiny

Andrea
6.4.2011
  • Architektura

Holandská krajina v blízkosti města Geldrop nechala vyrůst jednomu netypickému rodinnému domu. Přímo z jejích kořenů vystupuje na povrch dokonale jednoduché funkční rodinné bydlení, které představuje současný trend family architektury - život na tradičním venkově v podobě maximálně moderních tvarů.

Vila Geldrop vznikla podle společného návrhu majitelů a holandského studia Hofman Dujardin Architects. Základní podoba projektu byla rozdělena do tří podlaží, což samo o sobě žádným novátorským činem není. Originálním řešením však bylo zapustit nejnižší z pater přímo do země a vytvořit tak podzemní podlaží, jež bude otevřeno pouze skleněnou vstupní halou. Naproti domu tak vznikla svažující se vstupní cesta vedoucí k podzemnímu patiu rozbíhajícímu se do rodinných ložnic a koupelnového zařízení. Odtud lze vystoupat opačnou stranou do udržované zahrady splývající s okolní krajinou.

Základní a zvýšené patro je vytvořeno z hranatých tmavých bloků, jejichž objem je rozbit zabudováním vysokých skleněných panelů po většinu obvodových zdí domu, které však zachovávají čisté přímé linky domu a podporují jednoduché minimalistické vyznění stavby domu. Prostory obývacího pokoje, jídelny a kuchyně jsou tak po celou dobu dne pod přímým osvětlením přirozeného světla a v přímém kontaktu se zeleným okolím.

Vrchní patro umístěné pod tmavou trojúhelníkovou střechu je osvětleno pouze dvěma velkými okny, která poskytují ztlumenou přítomnost světla a menší transparentnost prostoru, jenž je vhodně využíván jako studijní a pracovní prostor rodiny. Všechna tři základní patra domu jsou propojena postranním vnitřním schodištěm sloužícím pro potřeby obyvatel domu, přestože v podzemním i základním podlaží se nacházejí dva oddělené vchody pro přicházející návštěvníky.

Návrh domu uchopený holandskými architekti je odpovědí na klasické renesanční krychlové bydlení z Palladiových návrhů. I když bohužel nemáme srovnání současných a tehdejších obyvatel domů, o tom, jak se současná odpověď tradici zdařila, si obrázek můžeme už udělat sami.

Zdroj a foto: hofmandujardin.nl

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30