Dům mezi balvany

Bc. Lucie Drahošová
28.6.2014
  • Architektura

Kdyby vám někdo nabízel pozemek se čtyřmi obrovskými balvany uprostřed, nejspíš byste si pomysleli, že je nepoužitelný. Natož pak ke stavbě domu. Dům v portugalských Fafe Mountains ale dokazuje, že když se představivosti meze nekladou, nic není nemožné. Stačilo překážky proměnit v příležitosti, a vzniklo hotové architektonické dílo. Na samotě právě ve Fafe Mountins tak nyní stojí dům Casa do Penedo připomínající prehistorické obydlí, jehož nedílnou součástí jsou i obrovské kamenné balvany.

Dům Casa do Penedo (neboli Kamenný dům) bez nadsázky připomíná obydlí rodinky Flintstoneových ze známého amerického animovaného seriálu. Jeden obrovský balvan tvoří jednu boční stěnu, dva další tvoří stěnu protější. Zbylé dvě jsou pak dostavěny z drobnějších kamenů. Pokud jde o interiér, opět dominují přírodní materiály, jako je dřevo či kámen. Dům sice kvůli častým útokům vandalů aktuálně disponuje až nadstandartními konstrukčními prvky, jako jsou neprůstřelná okna či ocelové dveře, přesto celkový dojem stále inklinuje spíše k době kamenné.

Pro bydlení je přesto dům bez potíží využitelný. Sice v něm nenajdete elektřinu, což je trochu zpátečnické, pro rekreační účely by to ale nemuselo vadit. Svítit si můžete svíčkami a k vytápění skvěle poslouží stylový kamenný krb. Pro horké letní dny je pak úžasný bazén vytvořený z dalšího balvanu, který byl opracovaný tak, aby tvořil „nádobu“ vhodnou pro napuštění vodou a koupání.

Dům byl postaven v roce 1974 jako rodinné venkovské sídlo pro občasnou rekreaci. Díky jedinečnému dech beroucímu designu se však stále častěji stává turistickou atrakcí nejen pro cestovatelské nadšence, ale i milovníky architektury a designu. Takto dokonalá integrace a spojení s přírodou se totiž vidí opravdu málokdy. Trendem moderní doby je spíše ohýbat a měnit přírodu podle našich potřeb, ne se přírodě přizpůsobovat a respektovat ji. Jak ale ukazuje Casa do Penedo, je to velká škoda.

Zdroj a foto: http://thefunambulist.net

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30