Dům na hraně - Ridge house od Cary Bernstein Architect

Dagmar
23.6.2011
  • Architektura

Dům s přenádherným výhledem na údolí Dry Creek Valley je dílem newyorské rodačky Cary Bernstein, která si v roce 1995, po absolvování šestileté praxe, založila své vlastní studio v San Francisku. Její stavby můžeme najít v okolí New Yorku, San Franciska a dokonce i v ruské Moskvě. Za svoje projekty už obdržela řadu ocenění a proběhla tiskem místním i světovým. I její zatím poslední realizace rozhodně stojí za zmínku. Rodinná rezidence stojící na vrcholku vzdutého hřbetu  musela splnit dva základní požadavky. Poskytnout svým obyvatelům dostatečné útočiště před silným sluncem a častým větrem a přitom nabídnout co nejširší a nejčistší výhledy do okolní malebné krajiny.

Dům o rozloze téměř 1200 m2 se snaží respektovat tvar a výraz krajiny jak v půdorysném uspořádání, tak při pohledu z dálky. Na jednopodlažní dům členitého charakteru je usazena velká střecha, které v mnoha místech značně přesahuje přes konstrukci a vytváří tak vhodnou míru zastínění velkých prosklených stěn, které byly osazeny do všech obytných pokojů kvůli bezproblémovému výhledu. Dům není ohraničen „čtyřmi stěnami", naopak se snaží o co největší provázání interiéru s exteriérem. Dostatek vnějších pobytových prostorů zajišťuje prostorná terasa s venkovním bazénem a mnoho cestiček, které sbíhají dolů nebo obcházejí kolem dokola. Velká část terasy je zastřešena kovovým rámem s drátovým výpletem, který má časem bohatě zarůst psím vínem.

Forma domu, přestože má moderní architektonický výraz, se snaží držet místních tradic a typologií, které jsou v této oblasti bohatě zastoupeny množstvím rančů. Ústupky nebo odlišnosti oproti klasickému uspořádání jsou podmíněné topografií místa a rytmem, který terénní vlna udává. Dalo by se tak říct, že místo aby dům deformoval krajinu, deformuje krajina dům.

Zdroj a foto: archdaily.com,Sharon Risedorph

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30