Dům prorostlý zelení

Bc. Lucie Drahošová
12.7.2012
  • Architektura

Zeleně není nikdy dost, a o velkých městech to platí dvojnásob. Mezi množstvím budov totiž už není na rostliny místo. Tuto situaci ale teď výborně vyřešili ve Vietnamu, kde zelení osázeli celý jeden dům. A výsledek je nejen uspokojivý pro rostliny, ale také esteticky velmi zajímavý.

Pro Vietnam jsou ve větších městech typické úzké a naopak vyšší domy, jeden vedle druhého. Nedostatek místa se zde projevuje jednak v tomto charakteristickém vzhledu budov, ale také v omezeném množství zeleně. Rozlehlé zahrady tady rozhodně často neuvidíte. Přesto jeden mladý vietnamský pár po životě v zeleni zatoužil natolik, že se rozhodl dát prostor designérům a zcela novým nápadům, v naději, že se s úkolem nějak poperou. Povedlo se...

Ve městě Ho Chi Minh City tak nakonec designérské studio Vo Trong Nghia Architects postavilo dům doslova prorostlý zelení. Jeho čelní strana, široká pouhé 4 metry, je tvořena bílými betonovými květináči, které jsou řazeny s různými rozestupy nad sebou, podle rozměru a druhu rostlin, které jsou v nich zasazeny. Prostor mezi nimi pak zabírají zelené části rostlin, a také funguje namísto oken pro přístup světla. Malou šířku domu částečně vynahrazuje hloubka, která je 20 metrů.

Možná vás napadá, jak náročné asi bude zalít rostliny ve všech těchto květináčích. Pravdou je, že vůbec. Díky moderním technologiím vše funguje automaticky, takže stačí se jen kochat krásou přírody. Ta mimochodem prostupuje celým domem natolik, že na několika místech najdete prostor přímo v podlaze, ze kterého z hlíny roste třeba malá palmička.

Takovéto množství rostlin vám zajistí čistý vzduch bez ohledu na to, že váš dům stojí u rušné ulice. Navíc listy příjemně tlumí světlo prostupující dovnitř, čímž v domě vzniká ideální místo pro odpočinek. V kombinaci s minimalistickým decentním interiérem ve hnědé, šedé a bílé, je to jednoznačně maximálně moderní, nebo možná až futuristické bydlení, které každému kolemjdoucímu vezme dech a pro majitele bude příjemnou oázou, do které se bude rozhodně rád vracet.

Zdroj a foto: archdaily.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30