Dům ve svahu - otevřený a přitom chráněný

Dagmar
30.1.2011
  • Architektura

V japonském městě Takarazuka vyrostl nový dům od EASTERN Design Office. Stavba zanořená do svahu je domovem a ateliérem obuvního designéra. Soukromý obytný prostor je umístěný v nižším podlaží, obklopeném ze tří stran svažujícím se terénem. Díky tomu působí chráněným a bezpečným dojmem. Prosklená jihovýchodní stěna vede na prostornou terasu. Pracovní ateliér se naopak nachází v horním podlaží, které je maximálně transparentní a disponuje krásným výhledem na Ósackou rovinu.

Staveniště bylo výrazně pozměněno terénními úpravami. Zem vykopaná pro vhodné zahloubení domu byla použita na navršení okolních svahů. Spodní obytné podlaží je zanořeno mezi dvě terénní hroudy, jejichž povrh je pokryt sypkým materiálem, podobným nadrcenému mramoru. Jednotlivé částečky horniny se ve slunci lesknou a vrhají tak na okolní povrchy hravé odlesky. Jedna z terénních vln tvoří strukturální podporu budovy, zatímco druhá v sobě ukrývá koupelnu. Na jejich vrcholu je umístěná „paluba", tvořící druhé nadzemní podlaží s pracovním ateliérem.

Při vstupu do soukromé části domu se před vámi otevřou impozantně velké prosklené plochy, vedoucí na velkou terasu, které v návštěvníkovi budí pocit, jako by se stal součástí okolní krajiny. Aby byl dojem co možná nejvíce umocněn, vyžadoval návrh velice citlivou hru s vnitřními podporami, které musejí být maximálně skryty. Proto jsou hlavní podpory celé stavby zabudované právě do dvou svahů, které dům vymezují. Spodní podlaží je vystavěno ze železobetonu, horní podlaží je ocelové. Pobyt v ateliéru má evokovat pocit pobytu na palubě lodi a proto i stěny a sloupy mají nenápadně toto cítění podtrhnout. Prosklené plochy jsou cloněny ocelovými 9mm pláty, vedenými po celé délce oken. Sněhově bílá barva domu i svahů byla zvolena proto, aby co nejlépe kontrastovala s modrou oblohou.

Zdroj a foto: www.eastern.e-arc.jp

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30