Dýchající mrakodrap vyroste na Manhattanu

Dagmar
27.12.2010
  • Architektura

Unikátní mrakodrap z pera architektonické kanceláře IwamotoScott Architecture je součástí projektu Greenwich South, který počítá se zastavěním 41 akrů plochy v New Yorku. Návrh, který vychází z dřívějších vizionářských projektů „spirálovité" věže pro Manhattan, je hybridním systémem, který v jednom místě spojuje architekturu, infrastrukturu a veřejný prostor. Unikátní stavba je rozkročena nad Edgar Street - její spodní podlaží se od země zdvíhají po obou stranách rušné ulice a nad ní se elegantně, spirálovitě spojují v jeden celek. Díky výhodnému umístění, by se budova snadno stala dominantou, jedním z prvních bodů, který návštěvník, přijíždějící do města, spatří.

Na střeše budovy je vytvořena „nebeská" dvorana s veřejným prostorem, prostorová struktura na vrcholu věže je v souladu s manhattanskou uliční sítí, přímo na ose s 5th Avenue. Směsice různých funkcí, které se v budově nachází, slouží blízkému okolí a zároveň posilují veřejnou sféru Nižšího Manhattanu. V budově jsou tak zahrnuty plochy pro bydlení, práci, umění, kulturu, obchody i pro veřejnou knihovnu.

Vše je uspořádáno okolo centrálního atria, kde je světlo, proudící do prostoru shora, posilováno vedením optickými kabely. V noci se tok světla optickými kabely otočí a budova tak k osvětlení využívá solární energii naakumulovanou v bateriích. Stavba využívá i biofiltrace vzduchu, protože v dutých prostorách mezi jednotlivými patry se nacházejí zahrady, které vyrábějí čistý vzduch.

Zdroj a foto: news.architecture.sk, www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30