Earth Awards 2010

admin
2.11.2010
  • Události

Earth Awards je jediným globálním oceněním, které se zaměřuje na životaschopné návrhy s potenciálem zlepšit kvalitu života a dopomoci vybudovat novou ekonomiku. Hledá inovativní a inspirující nápady, podněcuje projektanty, vynálezce a spotřebitele z různých zemí a kultur, aby se spojili a vybudovali lepší zítřek.

V letošním roce bylo nominováno přes 500 položek z 65 různých zemí. Earth Awards je cena udělovaná každoročně v šesti kategoriích - životní prostředí, produkt, budoucnost, systémy, móda a sociální spravedlnost. Výběrová komise složená z předních světových podnikatelů, projektantů a myslitelů rozhodne, který z nominovaných návrhů má v dané kategorii největší potenciál. Ten pak představí současným lídrům světového průmyslu, kteří jsou schopni ho uvést na trh. Vítěz každé kategorie obdrží částku 10 000 dolarů, vítěz Velké ceny pak 50 000 dolarů a autor i se svým dílem je představen na galavečeru v Bridgewater House v Londýně.

Letošním výhercem kategorie Sociální spravedlnost se stala norská firma Tyin Tegnestue se svým konceptem tzv. Motýlích domků pro thajské sirotky. Tento projekt vznikl jako projev vůle, vytvořit krásnou a zajímavou architekturu, poskytující sociální zajištění těm, kteří to sami nezvládnou. Šest domků je vystavěno v Thajsku poblíž barmských hranic a vytvářejí pro osiřelé děti prostředí, velice podobné klasické vesnici. Místní obyvatelé je nazývají „Soe Ker Tie Hias" což v místním jazyce znamená motýlí domky. Jako materiál pro výstavbu byl zvolen místní bambus a do základů použité pneumatiky. Tvar střechy slouží k usnadnění ventilace vzduchu a k zachycení vody a připomíná tak sedícího motýla.

 

Výhercem kategorie životní prostředí se stal projekt Sustainable shells - tedy trvale udržitelné skořepiny, které jsou určené pro nejchudší rozvojové země. Projekt dává domorodcům možnosti a prostředky k tomu, aby si sami, bez pomoci, vybudovali svá obydlí. Materiálem pro stavbu kleneb jsou dlaždice z půdy a malého množství cementu. Strukturální klenba je výhodná z hlediska maximálních úspor energie a vhodná pro výstavbu stabilních a trvanlivých středně velkých budov. Autorem projektu jsou Michael Ramage z univerzity v Cambridge, John Ochsendorf z Institute of Technology v Massachusetts a Peter Rich z Johannesburgu.

Zdroj: theearthawards.org

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30