Ekologické bydlení ve Švýcarsku

Dagmar
18.6.2011
  • Architektura

„Earth House Estate Lättenstrasse" je uskupení 9 domů různých velikostí, které zabírají celkovou plochu 4000 m2. Oproti dnes tolik populární, masivně prosklené výstavbě nabízí netradičně pojaté bydlení, které je ale maximálně přátelské k životnímu prostředí. Domy z bíle stříkaného betonu jsou uspořádány kolem uměle vytvořeného jezera a při jejich výstavbě byly použity tradiční technologie, které jsou léty ověřené. Jedinou výjimku tvoří spodní stavby podzemního parkování a soukromých sklepení, na jejichž obvodové konstrukce byl použit vodostavebný beton.

V malé osadě jsou umístěny tři 3-pokojové domy, tři 6-pokojové domy a po jednom 4, 5 a 7-pokojovém domě. Nejmenší stavení má rozlohu 60 m2, největší pak 200 2. Společenské obytné místnosti jsou situovány na jih s přístupem na malý soukromý pozemek, na sever jsou otočeny ložnice. Uprostřed dispozice je umístěno schodiště do suterénu a koupelna se střešním oknem, které zajišťuje přirozené osvětlení a odvětrání. Domy jsou otevřené na dvě světové strany, zbytek je zahloubaný do země. Jako ekologická izolace bylo použito recyklované sklo, na kterém je umístěná poměrně silná vrstva zeminy - ta funguje jako velmi dobrý izolant. Díky velké tloušťce je možné na střeše pěstovat hustý zelený trávník i s několika malými, nízkými keři a květinami.

Architektonické studio Vetsch Architektur sídlí v Curychu a domů, zapuštěných více či méně do země má na svém kontě už nespočet. Jejich oblé, organické tvary nám možná silně připomenou architekturu, kterou před desítkami let oslňoval katalánský génius Antonio Gaudí.

Zdroj a foto: erdhaus.ch

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30