Elektřinu generující tričko by jednou mohlo napájet i váš iPhone

Mgr. Sandra Vasková
3.2.2011
  • Technika

Adios klasické nabíječky, vítejte nositelná napájecí zařízení! Vědci z University of Texas v Dallasu doslova upředli přízi z práškové infuze uhlíkových nanotrubek v naději, že dokážou vytvořit textilii, jež bude schopna pohánět nejnovější IFAD. Nanotrubičky obsahují supervodivé částice, jako je bór a hořčíkový prášek, v mnohem lépe ovladatelnější podobě bez pojiv či laserů. Cíl těchto akademiků byl jasný: vetkat energii přenášející vlákno do lehkých baterií, které můžeme nosit. A to přímo na svém těle!


Práškové materiály, jako je bór a hořčík, hrají důležitou roli v elektrodách baterie, supervodivých drátech i katalyzátorech v palivových článcích. Prášek, který může odpovídat z 95 až 99 procent hmotnosti příze, je uchycen uvnitř spletence nanotrubic. Ray Baughman, ředitel univerzity Alan G. MacDiarmid Nanotech Institute, řekl: „I když budete takovou textilii prát, všechen zmíněný prášek v ní zůstane zachován".

Vědci z University of Texas nejsou jediní, kdo pracuje na těchto vodivých textilií. Také Rice University vytváří uhlíkově-nanotrubické vlákna, která jsou velmi hustá a vodivá. Tato vlákna mohou být v budoucnu použita v kabelech s minimální ztrátou přenosné energie či v supersilných konstrukčních materiálech. Další laboratoře na Stanford University vyvíjí energie, které budou uloženy jakoby v paměti textilie. Yi Cui, profesor vědy o materiálech a inženýrství, je přesvědčen, že baterie, které bychom si mohli na sebe obléct, by jednoho dne mohly napájet naše zařízení a pomůcky, které s sebou nosíme či je denně využíváme a potřebujeme neustále u sebe.


Představa o baterii, kterou sebou můžeme nosit všude, a která vypadá jako běžné oblečení, je skutečně vyzývavá. Je dost možné, že návrháři na celém světě se budou předhánět o to, kdo bude mít podobnou textilii ve své sbírce. A až se třeba jednou tato myšlenka zrealizuje, pak můžeme zapomenout na elektrické zásuvky či zařízení pro napájení. Vše bude mnohem jednodušší, protože budeme moci bezstarostně zapojit např. svůj mobilní telefon do trička, které máme právě na sobě! Nebylo by to ideální?

Zdroj a foto : www.ecouterre.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30