Exkluzivní design - lávka pro pěší ve Španělsku

Dagmar
1.7.2011
  • Architektura

Ve španělském Madridu, na břehu řeky Manzanares, došlo k rozsáhlému zahloubení dálnice, která by jinak projížděla okolo říčních břehů. Na „střeše" této monumentální dopravní stavby tak vznikl volný prostor pro zelený park, kam denně zavítá mnoho madridských obyvatel i turistů. Park je přes říční tok propojen se zbytkem města několika mosty, ten nejdelší, tzv. Arganzuela Footbridge je navržený špičkovým architektonickým ateliérem Dominique Perrault Architecture.

Lávka pro pěší a cyklisty vede z jedné strany parku na druhou, při své cestě překračuje říční tok. Uprostřed se křehká ocelová konstrukce „láme" a vypouští své uživatele přímo doprostřed parku. Konstrukce lávky je tvořena dvěma do sebe zapletenými spirálami, obtočená ocelovou stuhou. Podlahu mostu tvoří dřevěné lamely, jejichž uspořádání umožňuje slunečním paprskům pronikat do zeleně pod mostovkou. Ocelové stuhy zajišťují během slunečných dnů přiměřené zastínění. Umělé osvětlení uvnitř mostu z něj vytváří zářící noční promenádu. Ze střední části je krásný výhled na věhlasný Toledo bridge.

Francouzský architekt Dominique Perrault má za sebou bohatou minulost. Architekturu vystudoval ve Francii, nejvíce se proslavil svým návrhem Národní knihovny ve Francii, která byla v roce 1996 oceněna cenou Miese van der Roha. Své studio založil v roce 1981, dnes už má pobočky i v Lucemburku a Španělsku. Krom své práce působí jako hostující profesor architektury na několika světových universitách.

Zdroj a foto: perraultarchitecte.com, contemporist.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30