Experimentální rodinný dům z nepálených cihel

admin
22.6.2012
  • Architektura

V japonském městě Chiba vyrostl v roce 2011 experimentální rodinný dům z nepálených cihel. Je to výsledek dlouhodobého projektu, započatého už v roce 2008, na kterém se kromě architektů podíleli i odborníci, university a některé korporace. Hlavním cílem projektu bylo nalézt konstrukční materiál, který může být vyroben z jakékoliv půdy na celém světě a následně se vrátit zpět do přírody se 100 procentní účinností. Vznikla tak cihla nazvaná Earth Block, která je vyrobená z poměrně univerzální jílovité zeminy se speciální, přírodní přísadou. Díky ní získá cihla takovou pevnost, že vyhoví i japonským stavebním standardům, které jsou jedny z nejpřísnějších na celém světě.

Projekt vznikl na základě obavy z globalizovaných a neekologických materiálů, které v poslední době zaplavily celý svět. Přestože bývala hlína nejzákladnější a nejoblíbenější stavební surovinou, doba ekonomického a technologického rozkvětu se podepsala ve všech sférách lidského života a místně dostupné materiály začal hromadně nahrazovat beton a ocel. Myšlenka regionální a ekonomické výstavby tak byla na nějaký čas zcela zapomenuta. Století, do kterého jsme ale před nedávnou dobou vkročili, je orientované zpět k životnímu prostředí a snaží se tak hledat a znovuobjevovat přírodě blízké materiály a konstrukční systémy. Účastníci projektu věřili, že materiál by už nadále neměl být ovlivňován na prvním místě ekonomikou, ale spíše ekologií.

Víra a snaha nakonec dovedla odborníky tam, kde chtěli být. Podařilo se jim objevit přísadu, která dokáže výrazně zpevnit každou zeminu a pomoci tak například výstavbě v rozvojových zemích, kde se do dnešních dnů stavějí velice pochybné příbytky, jež nedokážou odolat ani prudkému dešti, natož tolik častému zemětřesení. Příměsí je oxid magnesia, který se dá jednoduchou chemickou reakcí dostat například z mořské vody nebo jím obohacené půdy. Jeho produkce tedy není příliš místně vázaná, navíc je zdravotně naprosto nezávadný. Jedná se o přírodní prvek, který je přísadou i některých potravin.

Projekt zatím stále pokračuje, jeho prvním úspěchem je právě stavba experimentálního rodinného domku, na které se stavitelé učili s materiálem zacházet a přicházeli na jeho výhody a úskalí. V rámci projektu má být ještě vybudován kostel, muzeum a knihovna. Až bude provedeno dostatečné množství zátěžových testů, veškeré informace o tvorbě nového materiálu budou zpřístupněny veřejnosti, aby se mohly bezplatně dostat zejména tam, kde je potřebují nejvíce. Tvůrcem prezentované stavby je architektonické studio Atelier Tekuto, odborný technologický dozor probíhal pod vedením University of Tokyo a Waseda University.

Zdroj a foto: designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30