Fluidní budova Opery v čínském Kantonu od Zahy Hadid

Dagmar
3.3.2011
  • Architektura

Na březích Perlové řeky v čínském městě Kanton (Guangzhou) vyrostl v lednu 2011 nový operní sál od světoznámých architektů Zahy Hadid a Patrika Schumachera. Velký komplex zahrnuje 1800 místné divadlo, 400 místný multifunkční sál, provozní část, jako jsou velké zkušebny, šatny a sklady kulis, velkou vstupní halu a další kulturní prostory. Dvě hlavní hmoty, které nové kulturní centrum tvoří, mají připomínat oblázky, opracované říčním proudem. Dalším impulsem při navrhování byla členitá topografie údolí, utvářeného mohutnou místní erozí, do kterého se Perlová řeka zařezává. Budova je tak fascinující hrou mezi architekturou a přírodními zákonitostmi a její vzezření lehce souzní s okolní krajinou.

Kulturní centrum se rozkládá na ploše 70 000 m2, což je sice poměrně velké prostranství, ale díky skvěle zvládnutému urbanistickému řešení nepůsobí v rychle se rozvíjejícím jihočínském městě rušivě. Náklady na výstavbu se během stavebních prací odhadovaly na 120 miliónů amerických dolarů (přes 2 mld Kč). Při výstavbě se používaly zbrusu nové stavební technologie a nové materiály, díky čemuž mohla být také budova nové opery vystavěna. Odvážné vize Zahy Hadid obecně bývají závislé na nejnovějších poznatcích v různých oborech. Čína má tak další architektonický skvost, který odráží schopnosti nejmodernějšího světového stavitelství.

K vytvoření vláčného, fluidního povrchu interiéru hlavního auditoria byl použit fasádní obklad ze sádrových panelů, vyztužených skleněnými vlákny. Vysoko posazené balkóny jsou tvořeny ladnými křivkami, vybíhajícími z hlavní hmoty. Fotografie dávají tušit, že poslechnout si v novém hlavním sálu operní představení bude zážitek na dlouhou dobu. Prolamování fasád prosklenými plochami, které má odkazovat právě na erozní rýhy v masivech, funguje jako zdroj přirozeného osvětlení a napomáhá vhodné cirkulaci vzduchu. Dramatické pozadí kulturnímu komplexu, složenému z nekonečného množství polygonů, tvoří nová výstavba Zhujiang New Town, sestávající se z dynamické skupiny moderních mrakodrapů. Otevírací ceremoniál proběhl letos v lednu a trval celé dva dny.

Zdroj a foto: zaha-hadid.com, Iwan Baan, e-architect.co.uk

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30