Foster + Partners dokončili první projekt v Africe

Mgr. Sandra Vasková
13.4.2011
  • Architektura

První regionální pobočka ředitelství marocké banky BCME (Banque du Commerce Marocaine Exterieur) se otevřela v Rabatu a Casablance. Jsou to vůbec první budovy, které zde Foster + Partners dokončili. Interiér stavení je zabalen do energetického designu, který je založen na modulárním systému, jež využívá místních materiálů a řemeslnictví k vytvoření nového vzhledu pro BMCE.

Každá budova se skládá z betonového rámu se vstupní kolonádou a řadou arkýřů, které jsou slity v jedné mřížce. Arkýře tvoří uzavřené prosklené stěny, asi 200 mm široké, které poskytují stín i bezpečí. Ty jsou vyřezávané z plechů a nerezové oceli, ze speciální směsi, která při zakřivení vytváří pozoruhodný geometrický tvar a design založený na tradičních islámských vzorech. Jednotlivé strany jsou navrženy tak, aby byly vysoce energeticky účinné, využívají místních materiálových zdrojů jako je černá žula a šedý vápenec. Všechny BMCE vlajkové pobočky budou obsahovat bezelektřinový chladicí systém. Ten bude nasávat vzduch do prázdného potrubí, jež bude obklopovat celé stavení pod zemí a přirozeně jej chladit.


Kopule, opakující se prvek v každé bance, odkazuje na počet návrhů nových škol v Maroku, které získaly podporu z BMCE bankovní nadace. Interiér kopule je vytvořen z místních omítkových technik, zatímco z venku je oblečena do tradiční keramické dlažby. Kopule se shora snižuje dolů do bankovní haly, kde vytváří sochařsky zakřivenou lavici. „Vlajková loď BMCE poboček reinterpretuje prvky tradiční marocké architektury a spojuje je s moderními interiéry, které odráží pokrokový přístup banky ke svým zákazníkům," doplňuje lord Foster.

Zdroj a foto: fosterandpartners.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30