Futuristický design knihovny budoucnosti

Dagmar
4.2.2011
  • Architektura

Elegantní, fluidní a dynamický tvar má budova nové knihovny budoucnosti v belgickém Gentu. Návrh z pera architektonického uskupení UNStudio, sídlícího v Amsterodamu, sleduje dvě hlavní myšlenky, podle kterých moderní, netradiční budova vznikala. První byla snaha vytvořit flexibilní a kreativní učební prostředí, druhá pak současně s tím posílit charakter místa vybudováním stavby se silnou architektonickou identitou.

Udržitelnost celého projektu nespočívá jen ve vhodném řešení ekologických otázek a ve vytvoření environmentálně přátelského designu, ale především ve snaze vybudovat prostor, který by se vyvíjel s nejnovějšími požadavky na prezentaci různých druhů médií a zároveň byl natolik flexibilní, aby umožnil jakékoliv budoucí transformace, vyvolané změnou funkce nebo využitím prostoru. Důležitou součástí projektu bylo také obnovit vyhaslou městkou strukturu a provázat budovu s existujícím prostředím. Stavba se ke svému okolí chová s respektem a úctou. Důkazem toho je její fluidní forma, která je kvůli odlehčení rozsáhlého objemu budovy v prvním podlaží navržena tak, aby byla co nejvíce transparentní, lehká a především co nejméně půdorysně rozsáhlá. Byl také kladen důraz na co nejnižší výšku celého komplexu, aby budova nijak nezasahovala do panoramatu stávajícího města, které je typické svými charakteristickými věžemi.

Na střeše jsou umístěné zelené terasy, které přivádějí do interiéru denní světlo. Zkosené stěny spodního podlaží vytváří v okolí knihovny rozlehlé komunikační veřejné prostory, které přímo navazují na promenádu podél nábřeží. Vnitřní prostor budovy je uspořádán okolo velkého atria, kterým prochází nejdůležitější komunikační uzel. Atrium umocňuje zážitek z vnímání vnitřního prostoru, silně usnadňuje orientaci uvnitř budovy a má jakousi přemosťující funkci mezi městským prostorem a veřejnou knihovnou.

Zdroj a foto: unstudio.com, evolo.usm mir.no

doprava zdarma
objednávky nad 2 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30