Galerie MIRO vystavuje sen i realitu

Bc. Lucie Drahošová
28.1.2011
  • Umění

Výstavu s názvem Sen a realita představuje už v těchto dnech pražská galerie MIRO. V rámci akce zde budou až do 26.února k vidění díla více než dvaceti autorů ze všech koutů světa - USA, Kanady, Švýcarska, Mongolska, Anglie, Německa, Řecka, ale i České republiky.

Výstava představuje dialog mezi snovou a běžnou realitou v podání osobností, kterým se střet těchto dvou rovin stal celoživotním posláním. Představovaní autoři mají mnohdy nezvyklý postoj k běžné realitě, o to působivější jsou však jejich umělecké výtvory.

V galerii budete moci střetnout snad všechna možná pojetí umění - od moderního oleje zobrazujícího kupu zmačkaných pet lahví přes abstraktní olej a lak na plátně zobrazující netradiční portrét, až po akt.

V Galerii MIRO se v rámci výstavy Sen a realita prostřednictvím svých děl představí například Seamus Conley, Andreas Leißner, Dimitris Tzamouranis, Barbora Kysilková, Susanne Kircher-Liner, Diana Rattray, Bernhard Brungs, Gino Rubert, Till Rabus, Marianna Gartner, ale i mnozí další.

Ať už realistické, nebo naopak obrazy surrealistické, všechny mají své osobité kouzlo, které vás v určitém smyslu osloví. Realistické zachycení okolního světa lákalo umělce snad odjakživa, podobně ale zaujalo především poválečné tvůrce i citové a pocitové zobrazování reality, shrnované pod hnutí surrealismu. Inspiračním zdrojem těchto tvůrců se stává přitom sen, nebo-li snová realita. Autoři pak při tvorbě uměleckého díla pracují velmi podobně jako při snění - v podstatě spojují vzájemně nesourodé fragmenty reálného světa a nutí diváka k hledání logického systému, jenž by mu umožnil pochopit a vcítit se do díla samotného. Pokud přistupujeme k realistickému obrazu, volíme obrácený postup. Umělec zde pracuje s principem takovým způsobem, aby nám byl známý a tedy pochopitelný. Hranice mezi oběma pojetími je velmi tenká, je to však právě proměnlivost těchto dvou světů, snu a reality, která nemůže být nepovšimnuta současnou generací umělců. Někteří si s tímto tématem přímo

hrají a volí jej jako námět plátna.

Zdroj a foto: galeriemiro.cz

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30