GJF vystavuje současný český industriál

Mgr. Sandra Vasková
3.1.2012
  • Architektura

Současný český industriál je název výstavy, která chce oprášit lesk průmyslových staveb, jež v České republice vyrostly v posledních dvaceti letech a objevují se v žebříčcích nejlepších architektonických realizací jen velmi zřídka. Vše bude k vidění v pražské Galerii Jaroslava Fragnera do 22. ledna 2012. Kurátoři Petr Volf a Dan Merta vybrali na čtyři desítky staveb, které postihují skutečně široký okruh typologie a funkčního využití staveb, než jsou jenom distribuční centra a výrobní areály. Na výstavě návštěvníci shlédnout například prezentace z oblasti vinařství, pivovaru, pekařství, tiskárny nebo dokonce vodní elektrárny.

D3A, OK Plan, DaM, Kamil Mrva, Jan Jehlík, Ivan Kroupa a další významní i přední tuzemští architekti a ateliéry budou na místě. Některé realizační návrhy dokonce pocházejí od tvůrců nejmladší generace. „Základními stavebními kameny vystaveného industriálního portfolia jsou kvalita a jedinečnost. Dalším momentem je typologická pestrost, která nám umožnila představit rozmanité přístupy v architektonickém řešení současného industriálu," říká Dan Merta, podle kterého je výstava i příhodným pandánem k letošnímu 6. bienále Industriální stopy, jež se zaměřuje především na průmyslovou architekturu do poloviny 20. století.

Vybrané realizace kromě vysoké architektonické a estetické kvality navazují na cenné prvorepublikové dědictví a kladou důraz na ekologickou udržitelnost i šetrnost k životnímu prostředí. Vždyť několik staveb je rekonstrukcí nebo konverzí starších objektů. O této výstavě, která má podtitul Podoby soudobé průmyslové architektury, vyjde také objemný česko-anglický katalog, kde se vše potřebné zájemci detailněji dočtou. V ní budou kromě odborných textů uvedeny i názory majitelů představených realizací. K zakoupení bude za 330,- Kč ve výše uvedené galerii i v dalších knihkupectvích zaměřených na architekturu a design.

Výstava je tentokrát putovní, odstartuje v Praze a poté pocestuje do Jihlavy, odtud do Ostravy. V pražském prostoru A-Lab v 2. patře Galerie Jaroslava Fragnera budou souběžně vystaveny studentské projekty s tematikou průmyslové architektury. Bude se jednat o semestrální a diplomní práce řešící konverze průmyslových objektů, jež byly vybrány na základě výzvy na architektonických portálech.

Zdroj a foto: www.gjf.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30