Hotel Yelow River v Mongolsku

Dagmar
21.4.2011
  • Architektura

Čínské architektonické studio Sunlay Design vybudovalo poblíž Žluté řeky v Mongolsku velký hotelový komplex. Budova se nachází na zvláštním místě, které se díky svým specifikům stalo hlavní inspirací pro nosnou myšlenku návrhu. Kontrast, protiklad, rozpor. To jsou hlavní symboly, které můžeme najít jak v krajině, tak v architektuře samotné. Hotel stojí uprostřed suché, rozlehlé pouště. Díky blízké přítomnosti Žluté řeky má však neopakovatelný výhled na její úrodné údolí. Hotel se stal v místní rovinaté krajině ikonou, která díky materiálovému zpracování vyhřezává z povrchu jako ohromná skála. Strana orientovaná směrem k nejkrásnějším výhledům - tedy směrem do údolí řeky je však v různých odskákaných rovinách prosklená a mohutná hmota domu tak vypadá, jako by působením živlů zvětrávala.

Sanlay Design se snažili vyřešit zadání tak, aby budova byla svým způsobem ikonou lokality, ale aby na druhou stranu nepůsobila rušivě a aby takříkajíc splynula se svým okolím. K vytvoření tohoto nesnadného úkolu nakonec zvolili ostrou geometrickou formu, kterou z velké části obložili místním kamenem. Budova tak dostala stejný odstín jako okolní poušť. Směrem k údolí Žluté řeky pak využili co největší míru prosklení, aby umocnili krásné výhledy. Díky použití více druhů materiálů a poměrně velké prostorové rozehranosti hlavní fasády tak docílili zmírnění dopadu velikosti navrhované budovy na unikátní a nezaměnitelné místní životní prostředí.

Komplex se skládá z více menších budov, které jsou kolem hlavní hmoty různě roztříštěné. Velké prostory jsou také umístěné pod zemí, odkud částečně prolézají na povrch. Rozloha zastavěné plochy je neuvěřitelných 68 204 m2, projekt se zatím nachází ve fázi architektonické studie.

Zdroj a foto: archdaily.com, sunlaydesign.com

doprava zdarma
objednávky nad 2 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30