Imigrantská historie Ameriky vznášející se na vlnách

Andrea
25.2.2011
  • Architektura

Zasloužené první místo v návrhu pro budoucí muzeum imigrantských skupin z latinské Ameriky realizované na miamské Floridě si z veřejné soutěže odnesl architekt Maciej Zawadzki. Odbornou porotu okouzlil svým projektem vznášejícího se dynamického prostoru s významným symbolickým posláním.

Zásadním inspiračním zdrojem návrhu se stala lokace objektu. Od začátku bylo jasné, že budova muzea by měla stát na pobřežní promenádě blízko jedné z hlavních ulic města. Právě zde na pobřeží před desítkami let připlouvaly lodě z jižní Ameriky s pasažéry, kteří se rozhodli snít svůj americký sen o svobodě a úspěchu. To, jak byla jejich cesta nelehká, zachycuje nejenom myšlenkové poslání muzea, ale také tvarosloví, které bylo pro exteriér i interiér budovy Zawadzkim navrženo.

Vstup imigrantů na americkou půdu jako krok z divokého Atlantiku připomíná exteriér stavby. Horizontální linka, která návrhu dominuje, byla inspirována dynamickou strukturou mořské vlny, která se pod tíhou větru, kterým floridské pobřeží bohatě oplývá, roztáčí. Kroucené a nepravidelné tvary, které najdeme také po celé délce vnitřního prostoru, mají za cíl v návštěvnících vyvolat emotivní prožitek upomínající na strasti a dramatické osudy přistěhovalců.

Interiér muzea je rozdělen do několika výstavních prostor. Hlavní výstavní hala ústí v částečně uzavřenou terasu s jižním výhledem na širokou plochu moře. Návštěvník tak spatří to místo, kde se objevily obrysy prvních imigrantských lodí. Přestože je vztah mezi přistěhovaleckými skupinami a domácí populací stále v Americe ožehavějším tématem, odvahu a úsilí prvním latinskoamerickým imigrantům rozhodně nelze upřít. Miami Pier Museum of Latin America Immigrants jim vzdává více než důstojný hold.

Zdroj a foto: archdaily.com, Maciej Zawadzki

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30