Infinity Bridge obdržel cenu FX Design Award 2010

Dagmar
19.12.2010
  • Architektura

Lávka pro pěší a cyklisty Infinity Bridge překračuje řeku Tees ve čtvrti Stockton-on-Tees v severovýchodní části Anglie. Leží kilometr po proudu od centra města Stockton, mezi mostem Princezny z Walesu a mostem Tees Barrage. Město Stocton společně s evropským fondem investovalo do výstavby unikátního mostu kolem 15 miliónů liber. Původní název projektu, North Shore Footbridge, byl změněn na Infinity Bridge - tedy Nekonečný most. Důvod tohoto romantického pojmenování vyplývá z konstrukce mostu a jejího osvětlení. Dva oblouky, zdvihající se nad tenkou mostovkou, totiž se svým protějškem, odrazem ve vodní hladině, vytvářejí symbol nekonečna.

Most svým tvůrcům už vynesl řadu ocenění. Například Institution of Structural Engineers' Supreme Award for Structural Excellence 2009, Structural Steel Design Award 2010 nebo Concrete Society Civil Engineering Award 2009. Posledním získaným oceněním je FX Design Award za osvětlení pro rok 2010. Jeho autorem je studio Speirs and Major Associates, autoři osvětlení známého hotelu Burj Al-Arab. Osvětlení je tvořeno z LED diod zabudovaných v zábradlí a chodníku, které mění barvu podle hustoty provozu. Horní ocelový oblouk je nasvícen bíle, aby vynikla jeho konstrukce, vodní hladina zase modrou barvou, světly zabudovanými do spodního líce mostovky. V noci, když je řeka klidná, je tak z určitých míst jasně čitelný dokonalý symbol nekonečna.

Nestejné parabolické mostní nosníky se stýkají v jednom bodě, kde jsou usazeny na jediný říční pilíř. Jejich konstrukce nese betonovou prefabrikovanou mostovku. Ocelové oblouky dodávají mostu neokoukaný, netradiční vzhled, který z něho dělá zcela originální inženýrskou stavbu.

Designérské studio Speirs and Major Associates sídlí v Londýně a Edinburghu ve Spojeném království. Zabývá se výhradně návrhem osvětlení, úzce spolupracuje s architekty, umělci a designéry a pomáhám jim pomocí vhodného osvětlení podtrhnout a zdůraznit nejdůležitější prvky jejich díla.

Zdroj a foto: speirsandmajor.com, northshore-fans.com, contemporist.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30