Jamesonův dům od Foster + Partners

Mgr. Sandra Vasková
18.2.2012
  • Architektura

Architekti Foster + Partners o sobě znovu dávají vědět. Tentokrát návrhem 35podlažní věže mezi dvěma renovovanými výškovými budovami z roku 1920 ve finanční čtvrti v kanadském Vancouveru. A těmi jsou Ceperley Rounsfell Building a průčelí Royal Financial Building. Jameson House, jak zní originální název, nabízí 23 pater plných bytů nad zbytkem poschodí, kde sídlí kanceláří s obchody.

Prosklená věž je tvořena čtyřmi svislými trubkami, které začínají ve výšce římsy sousedních objektů. Budova má sloužit jako víceúčelový projekt. Její stavba byla celkově ukončena na konci minulého roku a již nyní je téměř plně obsazena. Projekt Jameson House kombinuje obnovu historických budov s novou výstavbou. Nižší patra vybavena kancelářemi a obchody slouží k oživení centra města i jeho okolí, zatímco byty ve vyšších patrech poskytují nové moderní bydlení i překrásný výhled na okolí.

Věž však neposkytuje jen standardní ubytování. Například na jejím vrcholku jsou umístěny dvoupatrové apartmány s upravenou střešní terasou. Při konstruování budovy bylo pochopitelně myšleno i na místní klima, a to i sezónní. Často zde převládají větry, vlhkost i srážky, které jsou pro Vancouver typické. Týmový hráči Foster + Partners tak spojili své síly s Engineering Group  a zahájili plně integrovaný přístup k environmentálnímu inženýrství a architektonickému řešení. Tato kooperace vedla k inovacím, mezi které patří i chlazené podlahy a mechanizovaný parkovací systém. „Vancouver je velkolepý město, obklopené horami a mořem. Jameson House rozvíjí několik klíčových témat, které byly nedílnou součástí naší práce na mnoho let. Projekt kombinuje rekonstrukci s novou výstavbou, nabízí udržitelný model pro městské bydlení," říkají architekti Foster + Partners.

Zdroj a foto: jamesonfoster.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30