Japonsko je o další mrakodrap bohatší

Andrea
5.3.2011
  • Architektura

Centrum japonské Osaky se rozrostlo o nový urbánní přírůstek. Mrakodrap „Fukoku Tower" pařížského architekta Dominiqua Perraulta vyrostl během dvou let v samém centru městské tepny v sousedství hlavního vlakového nádraží. A jaký cíl si tenhle městský obr klade? Vnést trochu přírodního ducha do technologiemi a rychlostí pohlceného města.

Dvaatřiceti poschoďová budova v sobě schraňuje kromě kancelářských prostor firmy Fukoku, jež je zadavatelem celé zakázky, také univerzitní laboratoře, komerční obchody a prostorné podzemní parkoviště. Využitá plocha stavby se počítá na 68 500 metrů čtverečních.

Návrh budovy business věže vychází z inspirace organickým tvarem kmene stromu. Ve spodní části se objemně rozšiřující a směrem do vyšších pater nabývající tenčí jemné linie dominuje věž již z dálky centru města. V podobě vertikální asymptoty vysoké 133 metrů nabízí kolemjdoucím divákům úchvatný pohled na masivní základnu stavby. Ta je tvořena skleněnou fasádou v podobě kolmě postavených pravoúhlých ploch připomínajících odštěpky z hlavního kořene stromu - třísky. Rozšířený základ věže působící značně neuspořádaným dojmem přechází v pomalý kontrast s uhlazeným vrcholem budovy, který nabízí hladkou a štíhlou siluetu v zakončení.

Ideu propojení města a přírody se snaží umocnit také vytvoření „Fukoku Forest of Life" nacházejícího se v prostorách ohromné vstupní haly věže. Hala představuje zelené útočiště uprostřed smogové koncentrace velkoměsta a díky vysokým proskleným stěnám exteriéru vnáší alespoň zčásti „zelený pocit" i do sousedících hlučných ulic. Zda bude nová, přírodu připomínající stavba v centru města dostatečnou náhradou za centrální městský park, musí posoudit osačtí obyvatelé už sami.

Zdroj a foto: designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30