Jednoduše tvarovaný dům na úbočí And

Dagmar
20.3.2011
  • Architektura

Peruánský architekt Juan Carlos Doblado navrhl v krásné přírodě podhorského městečka Huarochirí moderní, rodinný dům, tvořený jednoduše tvarovanou hmotou dvou kvádrů. Ty se z jedné strany zcela zanořují do svahu a budí tak dojem, jako by s tamním prostředím lahodně souzněly. Horizontální orientace domu je naopak v ostrém kontrastu s vertikálními hroty okolních vrcholů. Pečlivě byly zvoleny i použité materiály - surové betonové zdi vhodně komunikují s okolními kamenitými stráněmi a tmavý obklad podstavy zajišťuje beztížnost obou hlavních hmot.

Dispozice jsou poskládané důsledně, aby každý pokoj měl alespoň jednu stěnu prosklenou a malebný exteriér tak co nejvíce pronikal do interiéru. Ostatně celý dům je koncipován s jasným záměrem, aby jeho obyvatelé měli z vnitřních i z venkovních prostor co nejkrásnější výhled na sevřenou krajinu údolí a na vzdouvající se horské hřbety. Interiér je velice variabilní, pomocí posuvných příček libovolně předělitelný. Samozřejmostí rozsáhlé venkovní terasy je i prostorný bazén a venkovní posezení.

Do objektu se vstupuje krčkem, který propojuje obě větve domu. Od vstupu jsou z obou stran umístěné společenské prostory, v hlavní, větší větvi to je obývací pokoj s jídelnou a oddělenou kuchyní, v druhé větvi pak v podstatě druhý obývací pokoj, nazvaný jako „rodinný pokoj". Za touto společenskou zónou jsou umístěné soukromé pokoje, kterých je celkem 5. V menší větvi jsou umístěné dva, přístupné i jiným, než hlavním vchodem. Ty jsou už v podstatě zapuštěné do svahu a schází se k nim po několika schodech. K hlavnímu vstupu se naopak musí vystoupat po pozvolné šikmé rampě.

Zdroj a foto: plusmood.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30