Jiří David vystavuje Revoluci z klíčů

admin
23.11.2010
  • Umění

Olomoucké Horní náměstí v těchto dnech zdobí unikátní socha, vytvořená z více než 85 000 klíčů. Jejím autorem je Jiří David, a dílo zde vystavuje v rámci „turné" po českých a moravských městech.

Klíčovou sochou vyjadřuje Jiří David svůj názor na vývoj v České republice během dvou desítek let po sametové revoluci. „Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji," vysvětlil při odhalení Jiří David.

Plastika je  pro jeho tvorbu zcela typická - poutá pozornost, provokuje, a zároveň má výraznou dávku humoru i hlubokou myšlenku. Klíčová socha má podobu slova „Revoluce". Font počátečního velkého „R" pochází z dobového Rudého práva, „E" je z tehdejšího toaletního papíru, „v" z obalu na vatu, „O" z obalu žvýkačky Pedro, „L"  z reklamy pana Vajíčka, „U" z tuzexového poukazu (bonu), „C" z loga cestovní kanceláře a „E" z komunistické legitimace. Na kovové konstrukce písmen je pak zavěšeno celkem 85 741 klíčů. Ty pomohla shromáždit společnost Vodafone, která u příležitosti dvacetiletého výročí 17. listopadu 1989 uspořádala veřejnou sbírku klíčů, a s více než pětaosmdesáti tisíci se jí podařilo vytvořit největší sbírku klíčů na světě.

Šestimetrová plastika je k vidění mezi olomouckou radnicí a Moravským divadlem. Pokud sochu v Olomouci nezastihnete, můžete se na ni zajet podívat do Ostravy - ta je totiž další zastávkou na seznamu.

Virtuální prohlídka - Jiří David - socha - 85 000 klíčů - Olomouc

Virtuální prohlídku otevřete kliknutín na fotky

Jiří David vystavuje Revoluci z klíčů

Jiří David vystavuje Revoluci z klíčů

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30