Karel Škréta: Doba a dílo

admin
20.11.2010
  • Umění

Významnému představiteli středoevropského barokního umění, Karlu Škrétovi, věnovala Národní Galerie v Praze hned dvě obrazárny. Od 26.11.2010 do 10.4.2011 proběhne výstava s názvem Karel Škréta: Doba a dílo. Ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu bude k vidění dosud nejrozsáhlejší přehlídka jeho díla v Čechách - až na 400 exponátů, z nichž některé návštěvníci uvidí vůbec poprvé. Část jeho díla prošla nedávným restaurováním a tak budou k vidění v „novém kabátě". Záměrem výstavy je nejen představit Škrétovo dílo a dílo jeho žáků a spolupracovníků, ale také ostatních umělcových současníků a nastínit tak celkovou kulturní atmosféru jeho doby a Škrétovo společenské postavení. Kromě obrazů si budou moci návštěvníci prohlédnout i některé historické dokumenty nebo malířovi osobní věci. Výstava proběhne pod záštitou prezidenta České republiky a za podpory Ministerstva kultury České republiky a řady dalších významných kulturních a společenských institucí.

Výstava je skutečně unikátní. Probíhá v rámci rozsáhlého vědeckého projektu Národní galerie, který je dotovaný z norských fondů (detailní informace o projektu na adrese skreta.cz). Cílem projektu je komplexní studie a následná prezentace života a díla Karla Škréty. V rámci průzkumů se například podařilo dohledat neznámá autorova díla a poopravit některé životopisné detaily. Výstupem projektu by měly být nové publikace o autorovi a především otevřená referenční databáze.

Karel Škréta se narodil pravděpodobně v roce 1610 v Praze v rodě vladyků Šotonovských ze Závořic. Po bitvě na Bílé hoře jeho evangelická rodina emigrovala do saského Freibergu. Odtud se Karel na nějakou dobu odebral i do italských Benátek a později do Říma, kde čerpal inspiraci a učil se novým věcem. Nakonec konvertoval ke katolictví a v roce 1938 se vrátil zpátky do Prahy. Ve své velké dílně zaměstnával mnoho učedníků, proslul zejména svými oltářními obrazy, které nalezneme hned v několika pražských kostelech a také výjimečnými portréty. Díky vlivu, který si vybudoval, se mu povedlo získat zpět i rodinný majetek, který byl po emigraci zkonfiskován. Zemřel ve věku 64 let a byl pohřben  v kostele sv. Havla na Starém Městě v Praze.

Datum konání: 26.11.2010 - 10.04.2011

Cena: 200Kč

Zdroj a foto: ngprague.cz

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30