Kavárna na okraji sopky

Bc. Lucie Drahošová
4.7.2012
  • Architektura

Dát si kávu nebo snídani na okraji aktivní sopky, to zní jako scénář z akčního filmu - nebo možná dokonce hororu. Opak je ale pravdou. V Novém Zélandu stojí na okraji sopky dokonce celá kavárna, a díky studiu Harris Butt Architecture navíc velmi stylová.

Kavárnu Knoll Ridge Cafe najdete v nejstarším novozélandském národním parku, na okraji sopky Mt. Ruapehu. Speciální je jak svým vzhledem, tak i vlastnostmi. Budova je postavena tak, aby vydržela teploty pod nulou, rychlost větru až 125 kilometrů za hodinu a zvládla husté sněžení v zimním období. Přes tyto náročné požadavky je stavba zkonstruována z prefabrikovaných modulů a významnou její část tvoří prosklené bloky. Zajímavý je také fakt, že vzhledem ke špatné dostupnosti byla budova konstruována pomocí helikoptéry, která také na místo dopravila potřebný materiál.

Základem stavby je systém betonových panelů, přičemž šikmé střechy a skleněné stěny jsou podepírány robustními dřevěnými rámy. Celkově architekti výrazně pracují s úhly, které se zde vyskytují ve všech podobách kromě klasických a nudných devadesáti stupňů. Budova stojí ve svahu, a její prosklená část jako by se nakláněla dolu ze srázu. Nabízí tak unikátní výhled pro své návštěvníky, zejména lyžaře, kteří sem přicházejí z nedalekých lyžařských areálů. Kapacita míst je zde okolo čtyř set. Kavárna nahradila původní stejnojmennou kavárnu, která vyhořela při požáru v únoru 2009.

Celkově architekti vsadili na jednoduchost a funkčnost před výstřelky. Kromě požadavků na odolnost vůči přírodním vlivům kavárna splňuje moderní požadavky na trendy v architektuře. Střecha je atypicky klopená dovnitř, stěny jsou často skloněné, stejně jako výrazná okna. Dominantní materiál je beton, pohledově však převažuje hnědé přírodní dřevo v kombinaci se sklem. Nábytek v prostoru kavárny je tmavý, s akcentem na maximální jednoduchost a funkčnost. Na terase je pak klasické dřevěné posezení. Není třeba kouzlit s designovým nábytkem, když máte k dispozici unikátní výhled...

Zdroj a foto: http://www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30