Kdo si říká „Balloon Artist

admin
22.11.2010
  • Móda

Kdo by neznal oblíbenou zábavu dětských oslav tvoření zvířátek z nafukovacích balónků? K balónkům pak neodmyslitelně patří i postava klauna a zábava v podobě inhalace helia. Svět designu však nezná hranic a dokáže využít každý materiál, se kterým člověk pracuje. Došlo tak i na balónky, nevinné společníky dětských narozenin, který současný design korunoval na umělecký nástroj.

Balónky, s nimiž umělci pracují, jsou vyráběny z odolného latexu, který je dostatečně pružný a zároveň pevný na to, aby dosahoval nejrůznějších tvarů. Barva balónků je dána obsahem pigmentu, který pohlcuje barevné spektrum. Stačilo by říci, že následně je již vše o šikovných rukou. Avšak i v tomto případě platí „když dva dělají totéž, není to totéž".

Označení balloon artist není udělováno žádnou z uměleckých škol nebo institucí. O tom, kdo se považuje za balloon artist tak rozhoduje každý sám. Důležité je však to, co na tvorbu říká skutečný svět designu a umění. A ten ocení málokoho. Představujeme vám dva příklady za všechny.

Larry Moss je Američan, který si rád staví z balónků. Svou balónkovou tvorbu povětšinou využívá k překonávání nejrůznějších světových rekordů, ponejvíce co se velikosti objektů týče. Nebojí se sáhnout po výtvarných dílech velkých klasiků a vytvořit k nim svou vlastní balónkovou variantu. Sám se považuje za umělce a učitele, jehož posláním je předávat svůj dar dále.

Rei Hosokai alias Daisy Balloon užívá svůj titul balloon artist zejména na poli módy. Módní tvorba této japonské umělkyně je vrcholem současného haute couture. Byla také oceněna v rámci asijských a amerických výstav, na nichž předvedla svou práci. Před dvěma roky získala prestižní Milleniumjam Fashion Award. Její katalogy jsou přehlídkou vysoké módy a kreativity. Modely, fotografie, způsob prezentace - to vše jasně patří do světa, kterému dnes říkáme umění.

Larry Moss a Daisy Balloon jsou typickým příkladem toho, jak lze odlišně pracovat se stejným materiálem i stejným označením balloon artist. O tom, kdo tento souboj vyhraje, rozhoduje jako vždy divák. Ten se buď rozhodne podílet na stavbě největšího balónu z nejmenších nafukovacích balónků anebo se zasní nad něžnou tvorbou japonské módní vizionářky. Obě rozhodnutí jsou platná, avšak o tom, že by spolu tyto dva tábory diváků našli společnou řeč, lze jen pochybovat.

Foto a zdroj : www.airigami.com, www.reihosokai.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30