Křeslo z lepenkových krabic

Bc. Lucie Drahošová
25.7.2012
  • Design

Určitě znáte židle ze dřeva, kovové, možná i skleněné, anebo plastové. Co tu ale ještě nebylo, je židle vyrobená z obyčejných lepenkových krabic, nebo chcete-li z kartonu. Vzniklé křesílko však na rozdíl od vstupního materiálu nijak obyčejně nevypadá - právě naopak.

Křeslo vytvořené severokorejskou designérskou firmou Monocomplex přináší na trh zase něco nového a neotřelého. Designér Hyun-woo Park v něm kombinuje klasické linie, důraz na pohodlí a jedinečný nový design s materiálem, který většina z nás považuje za odpad.

Ačkoliv recyklace je dnes již všudypřítomnou záležitostí, a mnohdy ani nepoznáme, že je naše elektronika či vybavení domácnosti z recyklovaného materiálu. To ale není případ křesla z lepenky. Naopak, designéři lepenku použitou na výrobu křesla dokonce ani nijak neupravovali, byť jen barvou. Výsledkem je tedy křeslo s ošuntělým vzhledem, ne zcela pravidelných tvarů, které však dokazují autentičnost ruční práce. Výroba přitom nevyžadovala žádné speciální zařízení, a tak byste si ho při troše šikovnosti mohli vyrobit možná i vy.

Pokud nemáte představu, jak vypadá lepenkový arch, pak si vzpomeňte na jakoukoliv krabici, ve které se přepravuje například drobný nábytek, různé balíky, nebo třeba ovoce. Zkrátka klasický hodně hrubý „papír" béžové barvy. Je tedy nejspíš jasné, že sám o sobě by váhu člověka nikdy neunesl. K proměně v bytelné křeslo bylo tudíž potřeba sehnat lepenkových plátů pořádnou kupu, konkrétně ze 127 krabic, a pak je pěkně slepit a slisovat k sobě. Nenechte se ale zmýlit, autor při tvorbě nepoužíval nijak sofistikovaná zařízení. Ke mírnému slisování používal váhu vlastního těla, kdy postupně na jednotlivých lepených vrstvách posedával v tureckém sedu.

Pomocí lepení a lisování lepenky získalo křeslo pevnost a stabilitu, a pak už jen stačilo vzít do ruky ruční pilu, a tvarovat podle představ a pohodlí. Kvůli zachování autenticity a podpoře originality zůstal designér u původní barvy, a povrch tedy nijak dále neupravil, je pouze obroušen kvůli hladkosti. Výsledkem je famózní vintage křeslo, které se může stát snadno originálním dominantním prvkem vašeho interiéru. Ostatně, podívejte se sami - na proces tvorby i výsledek na videu.

Zdroj a foto: http://www.monocomplex.com/work_project_sculpture.html

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30