Kyber-architektura v Bombaji

Dagmar
10.2.2011
  • Architektura

Cybertecture, tedy kybertektura nebo kyber-architektura, je nová forma architektury, jejíž pomocí vytváříme místo pro život a práci v harmonické kombinaci technologie, multimédií, inteligentních systémů a interaktivního chování uživatele. Budovy 21. století už nebudou jen kombinací betonu, skla a oceli, ale jejich tvorba se rozroste ještě o další dimenzi. James Law Cybertecture International je multidisciplinární architektonické studio, které myšlenku kyber-architektury od roku 2001 rozvádí. Jejich posledním návrhem na tomto poli je třináctipodlažní administrativní budova v indické Bombaji, nazvaná Cybertecture Egg - tedy Kybertektonické vejce.

Budova by se měla stát ikonou Bombaje 21. století. Ve 13 nadzemních a 3 podzemních podlažích by mělo být umístěno až 33 000 metrů čtverečních kancelářských ploch a parking pro 400 automobilů. Nosný systém zajišťuje masivní vnější kostra, superkonstrukce, díky které bylo možné co nejvíce odlehčit vnitřní nosný systém a vytvořit tak volné, flexibilní prostory. Také došlo k redukci až 15 % konstrukčního materiálu.

Budova disponuje environmentálními technologiemi, které z ní vytváří jeden z nejvíce trvale udržitelných návrhů na světě. K tomu dochází samozřejmě nejvýhodnější možnou orientací ke světovým stranám, díky které autoři minimalizovali tepelné zisky. Také užitím „nebeských zahrad", zelených ploch uvnitř budovy, které poskytují vhodné stínění, produkci čerstvého kyslíku, útočiště pro zaměstnance, vhodný způsob klimatizování budovy a množství kořenových čističek recyklované vody. Na budově je samozřejmě použito velké množství fotovoltaických panelů, které vyrábí potřebnou elektrickou energii ze slunce a několik větrných turbín. Také zde najdeme inteligentní fasádu, která mění tónování skel a stínění podle pohybu slunce. Voda pro klimatizování budovy se bude chladit v hloubkových zásobnících, které přejímají chlad z hloubky země. Budova je vybavena inteligentními systémy k redukci spotřeby energie.

Kybertektonické vejce posouvá kyber-architekturu do další roviny. Budova obsahuje některé systémy, jejichž souhrn můžeme nazvat kybertektonické zdraví - jedná se o systém, který monitoruje některé důležité životní funkce zaměstnanců, jako je krevní tlak a váha a na základě naměřených hodnot vytváří statistiky, podle kterých mohou uživatelé budovy v reálném čase hodnotit svůj stav. Tento systém poukazuje na důležitost zdravého životního stylu a wellness.

Zdroj a foto: jameslawcybertecture.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30