La Cité des affaires od Manuelle Gautrand Architecture

Mgr. Sandra Vasková
3.2.2011
  • Architektura

Novou kancelářskou budovu v Saint-Etienne vystihuje úhlová struktura, která se obtáčí kolem centrálního nádvoří. Průčelí budovy je tvořeno obdélníkovými panely z neprůhledného skla, jež kontrastují se žlutým podbřiškem stavení. A kdo že toto designové dítko přivedl na svět? Bylo to francouzské studio Manuelle Gautrand Architecture. „ Naše touha po kontinuitě ve stavebnictví neodráží myšlenky pouhého budování a jednotné městské památky. Poskytuje také flexibilitu, kterou právě tento projekt potřebuje," svěřili se jeho členové.

Tam, kde má budova své tzv. „vzestupy a pády", byly vytvořeny tři vstupní body, jež se vyznačují žlutým baldachýnem tyčícím se nad chodníkem. V budově sídlí kanceláře pro několik orgánů veřejné správy. Stejně tak zde hosté najdou i restaurace, kanceláře pro cestovní ruch i zařízení pro volný čas. Centrální nádvoří zase umožňuje snadný pohyb v jejím okolí. Stavba by mohla v budoucnu pojmout na 1500 pracovníků. Počítá se také s různými typy poskytovaných veřejných služeb, které zde budou k dispozici. Nezapomnělo se ani na samotné ústředí metropole Saint-Etienne, jídelnu i 400 parkovacích míst. Kancelářské stavení představuje též prostředí, kde bude úřadovat hned několik vládních orgánů naráz. Sídlit zde bude mimo jiné i Úřad pro regionální rozvoj, oddělení Daňové poradenství, Epora a další. Služby a volnočasová zařízení nelze vynechat, patřit mezi ně bude sdílená firemní restaurace, kavárna i turistická kancelář pro cestovní ruch této velkoměstské oblasti.

Liniová stavba, která se tyčí nad zemí, ale současně se na ní také rozprostírá, je velmi snadno přístupná. Hlavní vchod se otevírá směrem k veřejnému prostranství na avenue Grüner. Zvětšují jej vysoké stropní přístřešky, které ho tak činí nejvyšším ze všech tří. Zbylé dva vstupy vedou do ulic, které budou propojeny s pěšími trasami. Tělo budovy má tři identické vnější tváře a spodní stranu, která se poněkud liší.  A jak si lze prohlídnout na obrázcích, jiskří stříbrným a jasně žlutým přelivem.

Zdroj a foto : www.dezeen.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30