Lampy z nezkrotných větví připomínají zvířata

Bc. Lucie Drahošová
22.11.2012
  • Design

Inspirace přírodou v bytovém vybavení nezná mezí, obzvláště pokud je řeč o kolekci lamp Bichos od portugalského architekta jménem Martinho Pita. Kolekce ručně vyrobených kousků totiž vypadá jako košaté větve z koruny stromu, ale zároveň mnohdy až neuvěřitelně připomíná i zvířata.

Martinho Pita si pro svou kolekci svítidel vybral v podstatě odpad - větve stromů, které byly určeny k vyhození poté, co byly koruny stromů prořezány. Pro svou tvorbu si vybral strom cesmínu, který možná znáte jako typický americký vánoční symbol - rostlinu s typickými zelenými lístky s vlnitým okrajem a plody červených bobulek.

Kolekci autor pojmenoval jako Bichos, což v portugalštině znamená Bytost, a tomu odpovídá i celkové provedení kolekce. Lampy jsou tvořeny do hladka opracovanými košatými větvemi, které si zachovávají maximum své původní přírodní nepravidelnosti a jedinečnosti. Zároveň ale architekt vybíral takové větve, které při troše fantazie něco připomínají - konkrétně něco ze zvířecí říše, možná jelena, psa, žirafu, nebo třeba lachtana. Záleží jen na vaší představivosti, každopádně určitou bytost (jak napovídá i název kolekce) v lampách jistě spatříte i vy.

Lampy jsou všechny shodně vyrobeny ze dřeva, a to konkrétně vždy z jednoho kusu košaté větve, kterou je obvykle přinejmenším zčásti protažen drát elektrického vedení, na jehož jednom konci je žárovka, a na druhém konci zástrčka určená do zásuvky. Drát je v hnědočerném nebo červeném provedení, kdy jeho povrch je kryt textilií. Žárovka je klasického minimalistického designu, v bílé barvě.

Bichos lampy jsou středně velké, oscilují tedy někde mezi klasickými stojacími lampami a lampami určenými pro noční stolky. Své místo najdou spíše na zemi, rozměrově ale najdete v kolekci jak kousky držící se více při zemi, tak několik vyšších modelů.

Co vás na kolekci každopádně zaujme, je jednoduchost provedení, přirozenost a pocit opravdového kusu přírody v každém kousku nábytku, a možná i schopnost myslet jinak a přistupovat k věcem nově - a být tak schopen z věcí, které jsou pro jiné odpad vhodný maximálně ke spálení, tvořit něco velkolepého. Podtrženo sečteno: ukázkový příklad spojení jednoduchosti, funkčnosti, stylu i kreativního designu.

Zdroj a foto: http://www.domusweb.it/en/news/martinho-pita-bichos-lamps/

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30