Každé zadání jakékoliv stavby je vždy určitým způsobem jedinečné. Podmínky místa nebo přání zadavatelů silně ovlivní jak samotný návrh, tak konečný vzhled díla. U Cape Schanck House, domu od architektonického ateliéru Jackson Clements Burrows, to byl jednoznačně požadavek na co největší možný výhled. Samotná stavební parcela se rozkládá na vysoké travnaté duně australského mysu Schanck a díky vhodnému vykonzolování a vyvýšení domu je přímo z obytných místností výhled přes celý poloostrov Mornington od Bassovy úžiny až po Phillip Bay.
Romantická rozvlněná okolní krajina je charakteristická pobřežními vřesovišti a rozlehlými lesy, které byly od pradávna obývané místními domorodci. Dům disponuje nádherným výhledem především na západní stranu. Návštěvníkovi vstupujícímu na pozemek se nejdříve ukáže masivní stěna nižšího podlaží, která vyrůstá ze strmé duny a formuje základnu celého domu. Po příjezdové cestě vystoupá do úrovně vyššího podlaží, odkud je výhled zakryt plotem. Teprve když vstoupí do obytné části domu, na terasu a k bazénu, otevře se mu úžasný výhled na kilometry australského pobřeží.
Druhé podlaží se dělí na dvě větvě, z nichž jedna obsahuje kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, garáž a prádelnu. Ve druhé větvi je umístěna studovna, hlavní ložnice a hygienické zázemí. Ve spodním podlaží se nacházejí prostory pro návštěvy a technické zázemí objektu, jako je například zařízení bazénu. Dům byl navržen podle potřeb a přání svých obyvatel - staršího manželského páru, který bývá často navštěvován svými dětmi a vnoučaty. Dům souzní s přírodou jak tvarem, tak materiálem. Černý vertikální obklad horního podlaží odkazuje na stromy, které rostou v okolí. Stejně tak zalomená hmota domu reaguje na rozvlněnou krajinu a snaží se tak, aby stavba do okolního prostředí hladce zapadla.
Před přehříváním chrání rozsáhlé skleněné plochy mnohočetné slunolamy, markýzy a automatické vnější žaluzie, reagující na pohyb slunce. Dům také disponuje moderním zařízením, které šetří všemi možnými druhy energie, samostatnou studnou a velkými nádržemi na jímání dešťové vody, která je pak dále využívána.
Zdroj a foto: archdaily.com