Luxusní japonská móda oživila klasické evropské umění

Andrea
25.3.2011
  • Móda

Japonský módní návrhář Yohji Yamamoto slaví vstupem do roku 2011 třicet let od svého profesního pařížského debutu. Yamamoto se do katalogů světové módy zapsal především netradičním přístupem k pojetí mužských a ženských rolí. Své pánské modely nechal již roku 1998 nosit drobné modelky a o většině jeho návrhů se dá mluvit jako o modelech androgynní povahy. Přestože se sólové výstavy vlastních návrhů dočkal po přelomu nového tisíciletí již třikrát, a to ve Florencii, Paříži a belgických Antverpách, v londýnské VA museu představuje poprvé také pánské střihy a ve významné šíři je zde vystaven i doplňující multimediální program.

O výslednou podobu výstavy se postaral Yamamotův dlouholetý spolupracovník, scénograf Masao Nihei. Ten se nebál využít klasického muzejního prostoru a jednotlivé modely umístil na alabastrově hladké figuríny rozeseté po celé ploše muzea mezi jeho exponáty. Yamamotovy šaty návštěvníci najdou jak mezi sbírkami evropské malby, tak mezi historickou keramikou a sochami i v prostoru blízkých zahrad či v hudebních salónech.

Výstava ukazuje nejenom Yamamotovu návrhářskou práci, kterou se tokijský osmašedesátiletý rodák proslavil po přehlídkových model celého světa. Přestavuje také široký záběr autorovy práce, která čítá mnoho uměleckých performancí zachycených na fotografiích či filmovém pásu i zdařilé spolupráce se slavnými filmovými tvůrci v zastoupení Takeshiho Kitana a Wima Wenderse. Velký důraz expozice je současně kladen na zdůraznění japonské řemeslné tradice, ze které inspirativně i technicky Yamamota zásadně těží. Na svých modelech spolupracuje výhradně s japonskými řemeslníky znalými starých ručních technik a technik klasického materiálového zpracování.

Výstava probouzející k dialogu různé druhy umění a zároveň představující nejucelenější pohled na práci jednoho z géniů současné módy je k vidění v londýnském muzeu až do 10. července.

Zdroj a foto: dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30