Maďarské vinařství Laposa

Dagmar
11.11.2010
  • Architektura

V okolí maďarského vnitrozemního „moře", jezera Balaton, se nacházejí rozlehlé vinice. Bazaltbor, tzv. čedičové víno, je zdejší tradicí už po více než šest století. Díky čedičovému podloží získává víno, většinou bílé, nezaměnitelné aroma. Bazaltbor se těší čím dál větší oblibě a dosavadní sklepy přestaly být dostačující. Malé, jednoduše tvarované stavby, které uvozovaly vstup do podzemních sklepů se staly součástí místní krajiny národního parku a dotvářely ji. Z toho vycházeli tvůrci Kis Péter Építészműterme Kft., Péter Kis a Bea Molnár, když přistoupili k projektu nové výrobny na úpatí kopce.

V podzemí jsou skryté téměř ? stavby a na povrch tak díky tomu vystupuje jen jednoduchá kompozice strohých staveb. Vyřešil se tím problém umístění rozměrné stavby, která by výrazně zasáhla do místního panoramatu. Malý „domek" se sedlovou střechou působí silně kompaktním dojmem, protože na veškeré opláštění byly použity prefabrikované panely z pohledového betonu. Povrch panelů je zajímavě pojednán,  byla na něj „otištěna" struktura vinné révy, která se kolem domu ovíjí. Aby do budovy pronikalo potřebné množství světla a přitom nebyla narušena jednota povrchu, jsou na několika místech nahrazeny betonové panely lehkou konstrukcí se sklem, krytou kovovými deskami. Desky jsou perforovány stejným vzorem jako betonové panely a pečlivě vyskládány tak, aby na strukturu živoucí vinné révy navazovali. Při pohledu z exteriéru není patrný téměř žádný přechod mezi sklem a betonem, zatímco uvnitř je příjemná hladina světla a díky zajímavému ornamentu i netradiční výhled.

Povrchy sklepů jsou vyskládány z klasických pálených cihel a zaklenuty valenými klenbami, aby působily tradičně, přestože nosná konstrukce je ze železobetonu. V podzemním komplexu jsou skryty všechny kroky výroby vína včetně stáčení do lahví a etiketování. Prostor je samozřejmě přístupný všem návštěvníkům a milovníkům vína, kteří do Maďarska zavítají.

Zdroj a foto: archdaily.com, archiweb.cz, dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30