Minimalistická čistota jednoduchého domku v Norsku

Dagmar
9.3.2011
  • Architektura

Sympatický domek vyrostl na ostrově Rennes?y u jižních břehů Norska. Dalenova kajuta (Dalen Cabin) je projekt jednopodlažního rodinného domu o celkové rozloze 120 m2. Dům je obklopen krásnou, divokou krajinou a svým vzezřením a především použitými materiály se snaží do svého prostředí zapadnout. Autorem architektonického návrhu je mladý norský architekt Tommie Wilhelmsen, který pevně věří, že dobrý dům může změnit život člověka. Při navrhování a výstavbě se řídí svým krédem, že dobrá architektura je místo, které člověk nerad opouští. Jeho tvorba je hravá a optimistická a vždy se snaží přesně reagovat na své okolí.

Příjemný rodinný dům překvapí ladnými, originálními křivkami, které se nepropisují jen na fasádu, ale přelévají se i na prostornou terasu, lákající své obyvatele k venkovnímu posezení. Lahodné použití přírodních a přírodě blízkých materiálů, jako je dřevo, kámen, sklo a syrový beton vhodně vizuálně dotváří poklidné a útulné stavení, u kterého se zdá, že slovo domov je mu téměř synonymem. Jednoduchý, minimalistický nábytek dokresluje pohodlné prostředí, kterému dominují jen smetanové a střídmé odstíny několika bledých barev. I přes poměrně velkou míru prosklení, která obyvatelům zprostředkovává krásné výhledy na moře a do zelené, bujné přírody, dům působí útulně a teple, což nebývá u moderní architektury běžné.

Zhruba uprostřed dispozice se dům noří hlouběji do země, takže z prostoru kuchyně a jídelny musejí obyvatelé sestoupit po třech schodech do obývacího pokoje. Díky tomu se v tomto prostoru zvyšuje světlá výška místnosti, což působí velice příjemně. I tento zlom se propisuje do exteriéru, kde se do terasy z tmavých prken noří ostrůvek z prken světlých. Na druhou stranu tímto zásahem trpí bezbariérovost, takové rozhodnutí je ale vždy na volbě konkrétního klienta. Tmavá a světlá barva dřevěného obkladu se mění i na fasádě, kde, stejně jako na terase, je světlá barva použita na plochy, které jsou zapuštěné za hlavní rovinu fasády.

Zdroj a foto: freshome.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30