Minimalistická rezidence v kalifornské poušti

Dagmar
14.3.2011
  • Architektura

Na 15 akrech země v Mohavské poušti několik kilometrů od kalifornského Palm Springs se buduje unikátní obytný komplex, sestávající z 18 různých rezidencí. Architektonické studio Platform for Architecture + Research vytvořilo urbanistický plán zastavění nového prostoru a představilo jednu ze vzorových vil. Ty budou navzájem příbuzné použitými materiály a hmotou a přitom bude každá něčím unikátní. Platform for Architecture + Research kladlo při vytváření generelu území hlavní důraz na co nejmenší dopad nové výstavby na nádhernou krajinu a na ekologii a snažilo se vytvořit kvalitní bydlení s výhledem do okolní pouště při zachování maximální možné míry soukromí.

Obdélné území bylo domy osázeno na první pohled zvláštně. Nedošlo k žádnému vyrovnání plochy ani výrazné úpravě pozemků. Naopak nerovný terén je jakoby obtékán příjezdními komunikacemi a jednotlivé parcely jeho křivost plně respektují. Architekti do divoké krajiny osázeli tři různé typy domů, ve tvaru písmen E, L a Y. Ty jsou navzájem pootočené tak, aby jejich obyvatelé měli co největší soukromí. Na fotografiích si můžete prohlédnout architektonickou studii vily Y, která poskytuje 600 m2 obytného prostoru. Z jejích dispozic je patrné, že se jedná o luxusní bydlení s množstvím ložnic, společenských zón, rozsáhlých venkovních ploch a soukromého bazénu.

Jednoduchá, minimalistická vila kontrastuje svým ostrým, zřetelným formováním zvlněné krajině Mohavské pouště. Její čisté materiálové řešení, zahrnující bílou omítku, dřevěný obklad a sklo, naopak s drsnou, strohou pouští skvěle souzní. Díky užitým technologiím a způsobům konstrukce domy splňují parametry trvale udržitelného rozvoje. Na střeše mají integrované fotovoltaické panely, používají tónovaná skla a vhodnou orientaci dílčích prostor ke světovým stranám a především se vhodným rozmístěním otvorů snaží o co největší přirozenou klimatizaci, která by dostatečně minimalizovala použití elektrické energie na větrání a chlazení.

Zdroj a foto: plusmood.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30