Moderní architektura v Torontu - minimalistický Dům Šachta

Dagmar
8.2.2011
  • Architektura

Nový dům, který vyrostl v ulicích kanadského Toronta, si klade za cíl být i při co nejnižších nákladech soudobý a architektonicky hodnotný. Okolní zástavba je poměrně unitární, na ulicích Danforth a Woodbine můžeme spatřit jen několik typů domů, proto kolemjdoucího současná moderní architektura překvapí. Architekt podpořil svého klienta v koupi velmi malého pozemku - širokého jen něco málo přeš 6 metrů. Tak mohl investor výrazně ušetřit a zbylé finance pak využít na stavbu samotného domu. I přes velice stísněné podmínky nepříjemně úzkého staveniště se architektům podařilo vytvořit neočekávaný prostorový zážitek, který pramení z prosvětleného, vzdušného interiéru, velice zajímavě prostorově rozehraného.

Cenově výhodné materiály hrály hlavní roli při tvorbě návrhu exteriéru. Hliníkový obklad, neošetřené dřevo a recyklovatelná předrezavělá ocel nepomáhá jen a pouze redukovat cenu návrhu, ale také se snaží poukázat na organickém chování budovy, která v průběhu svého stárnutí mění barvu. Architektonická myšlenka domu tak není založena na luxusních materiálech a nákladných opatřeních, ale na jednoduché a vzrušující prostorové kompozici. Hliníkový obklad je například na výrobu a transport méně nákladný než klasické materiály, jako jsou cihly a kameny. Navíc se jedná o materiál recyklovatelný. Severní fasáda, která lícuje s ulicí, je téměř až v rozporu s dojmem, který na vás dýchne v interiéru.

Schodiště obíhá okolo centrální, hlavní šachty a z jednotlivých ramen se vstupuje do několika podlaží, která jsou vůči sobě posunuta o půl patra. Celý dům tak tvoří defakto ohromné schodiště, pnoucí se okolo centrálního atria, kde jednotlivá patra tvoří stupně. Takové uspořádání pokojů bylo zvoleno především z důvodu průniku co největšího množství světla do interiéru a navíc umocnilo dojem o velikosti prostoru. Dům je tak vysoký tři podlaží, první patro je o svoji polovinu zasazené do země, takže dům dosahuje jen výšky dva a půl podlaží a příliš tak nad okolní výstavbu nevyčnívá.

Autorem domu je kanadská architektonická kancelář rzlbd, kterou založil v roce 1995 iránský architekt Reza Aliabadi. V roce 2006 došlo ke změně názvu kanceláře z Reza Aliabadi Building Workshop na rzlbd. Za dobu své existence má studio na svědomí mnoho kvalitních staveb, které byly i několikrát oceněny. Architekt Reza Aliabadi zároveň vyučuje na Univerzitě v Teheránu, kterou sám vystudoval. Dům Šachta je skvělou reprezentací snahy ateliéru změnit tvář Toronta vytvořením kreativní, inovativní a cenově dostupné architektury.

Zdroj a foto:  rzlbd.com, borXu Design, archdaily.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30