Moderní revitalizace ostrova Seguin v Paříži

Dagmar
11.1.2011
  • Architektura

Na okraji Paříže, ve francouzském Boulogne-Billancourt, leží uprostřed řeky Seiny ostrov Seguin. Když se z ostrova před 20 lety odstěhovala jedna z výroben známé automobilky Renault, zůstal ostrov opuštěný a pustl. V létě roku 2009 byl architekt Jean Nouvele vybrán, aby vymyslel nový urbanistický koncept pro 300 000 m2 velkou lokalitu. Na konci roku 2010 odhalil Nouvele svůj plán pro polyfunkční centrum, do kterého implantoval kulturu, sociální vybavenost, rozsáhlé zelné parky, zahrady, obchody a množství prostor pro turismus. Projekt tak přinesl nejen novou kvalitní zeleň, ale mohl by se stát jednou z nejdůležitějších lokalit v Paříži. Jediné architektonické studio bylo pro tak rozsáhlý návrh zvoleno zcela záměrně, ve snaze vybudovat jednotnou lokalitu a vyhnout se tak pouhému rozparcelování území pro jednotlivé developery. Počátek výstavby je naplánován na tento rok, slavnostní otevření pak na konec roku 2023.

Do realizace Nouvelova návrhu jsou vkládány velké naděje. Ostrov Seguin by se díky vyvážené směsi kultury, komerce, zábavy a volnočasových aktivit mohl stát velice lukrativním nejen pro Pařížany, ale i pro tisíce turistů, kteří do Francie zavítají. Na ostrově se budou nacházet dva koncertní sály, nadace současného umění, několik galerií, uměleckých ateliérů a muzeum zaměřené na francouzské sbírky. Kolem hlavní ulice se táhne nákupní galerie s mnoha pasážemi, vedoucími na promenády na březích řeky Seiny a do velkých zahrad. Ostatní vybavenost zahrnuje prostory pro oddech a zábavu, hotely, restaurace a multikino. Zajímavostí celého projektu je 450 metrů dlouhá prosklená zahrada, určená pro pěstování plodin, netypických pro pařížské klima. V letních měsících je možné nechat střechu otevřenou a vpustit tak do prostoru přímé sluneční paprsky a čerstvý vzduch.

Jean Nouvel je francouzský architekt, narozený v roce 1945. Je představitelem hi-tech architektury, který se do všech svých děl snaží implantovat silný myšlenkový základ. Je vedoucím architektem studia Ateliers Jean Nouvel a za svou práci byl v roce 2008 oceněn cenou nejvyšší - Pritzkerovou cenou za architekturu.

Zdroj a foto: inhabitat.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30