Moderní rodinný domek pro farmáře

admin
20.7.2012
  • Architektura

Společně s budováním nové farmy architekti ze studia k_m architektur vyprojektovali a postavili rodinný dům pro farmáře, který do klasické představy o zemědělském stavení zrovna nezapadá. Uprostřed bohatého ovocného sadu vyrostl moderní dům, jež velkou měrou respektuje zejména životní prostředí a trvalou udržitelnost výstavby. Jeho obyvatelé topí vlastním dřevem a elektrickou energii získávají ze slunce. Stavba netradičního ražení se navíc stala jasně zapamatovatelným symbolem jejich nového hospodářství.

Podlouhlá jednopodlažní stavba je umístěna na nízkých patkách tak, aby působila dojmem, že se doslova vznáší nad zeleným trávníkem. Specifický výraz je utvořen obálkou domu, která ho obklopuje defakto jen ze tří stran - ze strany podlahy, střechy a zadní stěny, orientované na sever. Tato plastická část domu je obložena měděním plechem. Zaskočené části tvoří velkoplošné prosklení, pnoucí se od podlahy až ke stropu. Východní stěna, u které je situována hlavní ložnice, je z části plná, z vnější strany tvořená dřevěnými panely. Velké přesahy střechy, ze spodní strany obložené palubkami, vytvářejí dostatečné zastínění velkých oken, přesah podesty pak tvoří prostornou terasu.

Prosklení jižní, východní a západní fasády je vzhledem k pasivním solárním ziskům ekologicky i ekonomicky efektivní. Co nevytopí slunce, dohřejí majitelé pomocí teplovodního vytápění, jehož otopnou vodu ohřívají krbová kamna, zásobovaná zdejším dřevem. Významné množství elektrické energie vyrobí fotovoltaické panely, umístěné na ploché střeše. Dřevo nalezneme v hojné míře i v interiéru jako obložení stropu a podlah. Zařízení je proto pojato ve velmi jednoduchém a čistém stylu, tak, aby krása dřeva měla dostatečný prostor vyniknout. Například kuchyňskou linku tvoří nenápadný a jednolitý bílý blok.

Zdroj a foto: k-m-architektur.com, archdaily.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30