Moderní tvář kavárny v kampusu indické university

Dagmar
31.3.2011
  • Architektura

Nová kavárna, navržená designérským studiem Romi Khosla Design Studios, byla postavena jako středobod studentského života a veškerého dění na školních pozemcích v indickém Novém Dillí. Problémem zdejších kaváren a restauračních zařízení je především absence klimatizace a řádného provětrání. V letních měsících, kdy teploty v hlavním městě Indické republiky dosahují 45°C, bývá většina takových prostorů takřka neobyvatelná. Romi Khosla Design Studios se tento problém rozhodli vyřešit svérázně. Napůl otevřená, napůl zavřená. Taková je Castro Cafeteria v Novém Dillí, která maže hranice mezi exteriérem a interiérem.

Jako skutečný interiér v pravém slova smyslu, prostor s podlahou, stropem a čtyřmi stěnami, je v nové kavárně řešena pouze kuchyně. Samotná jídelna je umístěna před ní. Nejprve konzervativně chráněná střechou a dvěma stěnami. Přední stěna už však nezastává takovou roli jako doposud. Díky usazení stropní desky na sloupy se nedotýká ani střechy, ani země. I tahle „levitující" stěna se postupně ztrací a prostor zůstává chráněn jen shora a zezadu. V poslední fázi ustoupí i střecha a návštěvníci zůstanou sedět pod širým nebem. Takové uspořádání přináší konzumentům možnost svobodně volit mezi typem prostoru, ve kterém vypijí svůj šálek kávy.

Soudobá tvář nové kavárny přináší svěží vítr do zabydleného univerzitního kampusu. Její autor, Romi Khola, je v Indii oslavovaným architektem, jehož stavby pronikají do předních architektonických časopisů. Architekturu vystudoval na prestižní britské universitě v Cambridge a jeho práce spočívá především v budování rozsáhlých vzdělávacích a rekreačních komplexů. Připomeňme například jeho Národní galerii v Bombaji.

Zdroj a foto: rk-ds.com, archdaily.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30