Moderní útočiště v přírodní rezervaci

Dagmar
10.4.2011
  • Architektura

V hlubokých lesích přírodní rezervace Grimeton, několik mil od švédského města Varberg, navrhl a vystavěl architektonický ateliér Petra Gipp Arkitektur malebné útočiště s moderním designem. Hlavním cílem projektu bylo zajistit co možná nejmenší estetický i hmotný dopad na krásnou, divokou lokalitu. Proto architektonický team zvolil maximálně prosklený, dřevem obložený dům jednoduchého tvaru, který je vysazený na betonové patky. Díky tomu mohl být minimalizovaný dopad na terén, který by vlivem budování zahloubených základů musel být drasticky překopaný. Vzhledem ke své obálce stavení splývá se svým okolím a působí dojmem jakoby zde stálo odjakživa.

Vstupní box je jediné místo strohé, černé fasády, které vystupuje do prostoru a rozbíjí jinak neporušenou, čistou hmotu domu. Dům je umístěn na vyvýšeném místě, které je přístupné po strmém svahu a několika schodech. Po vstupu se návštěvníkovi otevře vpravdě kouzelný výhled „skrz" prosklené stěny na malebné jezero Rörsjön a hluboké, skandinávské lesy. Klidný a mírumilovný genius loci je podtržený jednoduchým interiérem, jehož nejdůležitějším prvkem je právě výhled do krajiny, lemovaný okenními rámy stejně, jako lemují okrasné rámy plochu obrazů.

Tmavě namořené dřevo, kterým je obložen celý exteriér, je doplněno o detaily ze zinku, betonu a teaku. Ze syrového, pohledového betonu je vybudovaný i krb, bez kterého by obývání domu nebylo možné. Velkými francouzskými okny se dá vystoupit i do zadní části, směrem k jezeru. Nepříliš rozlehlé útočiště je svým designem zajímavé a oku lahodící, přesto z masivu lesních stromů nijak nevyčnívá a působí velice pokorně. Perfektní jako místo pro znovunabytí ztracené duševní rovnováhy, nebo jako prostor pro ničím nerušené rozjímání.

Zdroj: archdaily.com, Courtesy of Petra Gipp Arkitektur

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30