Moderní zahradní domek ze skla, oceli a betonu

Dagmar
7.3.2011
  • Architektura

Poblíž mexického hlavního města Mexico City na rezidentním předměstí Bosques de las Lomas, vystavělo architektonické studio Parque Humano v roce 2003 soukromou residenci Casa Chico I, o rozloze 600 m2. Velkorysý dispoziční program ale svým obyvatelům přestal dostačovat a proto v roce 2010 požádali Parque Humano o dostavbu. Vznikla tak Casa Chico II, stavba obsahující obývací pokoj, televizní místnost, otevřenou terasu se vstupem na velkou zahradu, knihovnu a pracovnu, čítající dalších 400m2 obytné plochy. Dům je orientován tak, aby se odděloval od svých sousedů a přitom maximálně splynul s tamní krásnou přírodou.

Konstrukce „zahradního domku" je tvořena velkým betonovým nosníkem tvaru L, který supluje jižní stěnu a strop. Celá severní strana a boky jsou volné, podepřené jen tmavými ocelovými pilíři. Zbytek vnějších konstrukcí se skládá z bezrámových, skleněných panelů. V místech venkovní terasy je stropní konstrukce penetrována velkým otvorem s několika betonovými příčlemi, který má zajistit dostatečné přírodní osvětlení a zároveň netradiční design. Architektům se tak podařilo vytvořit prostor, chráněný před nepřízní vnějšího prostředí a přitom plně propojený s nádhernou přírodou, které dominují exotické stromy Jacaranda.

Dům svou maximální otevřeností a propojením s okolním prostředím evokuje jinou stavbu, desítky let starou. Farnsworth house od Miese van der Roha, vystavěný mezi lety 1945-1951 se sice stal architektonickou ikonou Mezinárodního stylu, jeho obyvatelka, doktorka Edith Farnsworth, v něm však žít moc dlouho nedokázala. Jak se ukázalo, vymazat rozdíl mezi interiérem a exteriérem, není ten nejvhodnější způsob, jak vytvořit příjemné bydlení. Snad Casa Chico II nečeká podobný osud.

Zdroj a foto: freshome.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30