Muzeum TITANICU zakotví v Belfastu

Mgr. Sandra Vasková
12.4.2012
  • Architektura

Tvář má ze tří tisíc střepů eloxovaného hliníku a končetiny tvoří čtyři hroty! Tak vypadá nové námořní muzeum v Severním Irsku, které je vyhrazeno pro pozůstatky ze slavného zaoceánského parníků Titanic.

Londýnští architekti Todd Architects na tomto stavitelském díle zapracovali spolu se společností CivicArts. Muzeum, které se otevřelo poslední březnový den, ve svém centru ukrývá pětipodlažní vysoké prosklené atrium a tím umožňuje návštěvníků snadný vstup ke každé z devíti galerií obsažených ve čtyřech zmíněných křídlech. Ty mají zprostředkovat interaktivním způsobem náhled na památky, zvuky, vůně i příběhy slavného plavidla. Fasáda budovy má podle návrhářů připomínat kovové panely, ze kterých bylo tvořeno tělo samotného Titanicu. Uvnitř budovy najdou hosté také repliku kultovního točitého dřevěného schodiště, restaurací, kaváren i obchodů.

Architekti i zadavatelé si slibují, že tento projekt přitáhne pozornost turistů a poslouží místnímu cestovnímu ruchu. Výstavba komplexu, který se rozprostírá na 14.000 m?, trvala tři roky, tedy stejnou dobu jako u Titanicu. „Vytvořili jsme architektonickou ikonu, která zachycuje ducha loděnic, lodí, vodních krystalů ledu i společnosti White Star Line s jejím logem," potvrzují architekti. Dodávají také, že tímto počinem přináší obnovu a inovaci parníku, který ztroskotal před sto lety a pomocí něj oživují tragický příběh jedné z neslavnějších lodí světa. Snažili se o maximální autentičnost. K vytvoření belfastského Titanicu bylo využíváno nejlepších designových technologií.

Zdroj a foto: www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30