Námořní muzeum uvnitř starého doku

Andrea
2.2.2011
  • Architektura

Jestliže hledáte tu nejvhodnější lokaci pro námořní muzeum, mohla by se budova poblíž mořského pobřeží zdát tím správným výběrem. Pokud však námořní muzeum umístíte do starého opuštěného, pak se bude jednat o rozhodnutí excelentní. A právě po něm sáhlo ve svém návrhu dánské architektonické studio BIG.

BIG je známo nejenom ve Skandinávii svými originálními koncepty. Více než 85 architektů a designerů spojených pod touto značkou se rozhodně nebojí originality i jejich vize se nikdy nedrží při zemi. Tentokrát šla jejich vize dokonce trochu pod zem. Muzeum dánského námořnictva se totiž rozhodli umístit do starého opuštěného doku v přístavišti města Helsingor. Dok připomínající jeskynní prostory svými 150 metry délky, 25 metry šířky a zejména 9 metry hloubky nabízí ideální prostorové řešení pro zajímavou expozici.

Stav doku byl však žalostný. Architekti chtěli za každou cenu zachovat otevřený vnitřní prostor se starými stěnami, z nichž námořní historie přímo dýchala. Nejprve chtěli vyřešit špatný stav stability doku přidáním podpůrných pilířů z vnější strany. To se ale ukázalo jako velice drahé řešení, a tak se namísto vnitřku doku využil dok po jeho obvodových stěnách. Z muzea se rázem stal jednotný propojený prostor vytvářející smyčku okolo stěn doku.

Přístup do muzea je zajištěn třemi mosty, které zároveň spojují různé galerijní části s hlavním vstupem a přístavní části. Rozdílné hloubky prostoru jsou vyřešeny prvkem mírně lomeného svahu. Návštěvník se tak pohybuje v celém prostoru zcela volně bez znatelných architektonických předělů či zlomů a muzeum přirozeně projde od počátečního bodu po celé jeho délce, až se navrátí do stejného místa, avšak již o patro níže. Pocit, který by si měl z muzea podle architektů odnášet, je zážitek z návštěvy příjemného a známého soukromého bytu. Vždyť proč ne, starý dok svým způsobem je tak trochu bytem námořníků.

Zdroj a foto: arthitectural.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30