Německý WEST ARCH ukázal nové generace evropské architektury

Andrea
27.12.2010
  • Architektura

Přelom letošního podzimu a zimy se nesl v duchu velkých designových a architektonických přehlídek. Mezi nimi nechyběl ani WEST ARCH konaný v německých Cáchách kladoucí si za cíl představit nejsoučasnější proudy moderní architektury.

V industriálních prostorách Ludwig Fora se v průběhu několika týdnů představilo na 25 architektonických studií z Belgie, Holandska a Německa. Společným jmenovatelem všech vystavujících se stala snaha o přesah i do jiných uměleckých oblastí - designu, grafiky a vizuálního umění. Návštěvníci, kteří na WEST ARCHU očekávali setkání s klasickými směry architektury, museli být zklamáni. WEST ARCH, to jsou zejména netradiční tvořivé postupy, neortodoxní práce s neobvyklými materiály a nekonvenční pojetí architektury jako celku. Jak napovídá sám kurátorský koncept přehlídky:

„Tvrdíme, že pragmatický a částečně ironický přístup je základem všeho. Přetváření existujících struktur do nových podob je strategií, jak nejenom pomoci rozvoji ekologického a ekonomického hlediska v rámci architektury, ale jak také rozvíjet a vytvářet zcela nový typ estetiky."

Samotná výstavní činnost přehlídky byla podpořena vydáním vydatně ilustrovaného katalogu, promítáním filmů, obrazových materiálů i bohatou dokumentací v podobě maket budov a jejich modelů.

WEST ARCH tak představil skutečně široké spektrum současné architektonické tvorby. Nechyběla zde zelená architektura a návrh ekologického domu Powerhouse od studia Villa 1. Realizovaný dům se vyznačuje kostrou stavby v netradičním písmenu Y, přičemž tato kostra je zabudována a zapuštěna do země. Většina obytných prostor se tak nachází pod zemí. Obnovitelné zdroje a recyklace industriálních materiálů se staly tématem pro rotterdamské 2012 Architecten, kteří na festivalu představili obytný objekt Miele Space Station. Jeho exteriér i interiér je tvořen výhradně z recyklovaných praček. Navíc má celý objekt značně variabilní vnitřek. Může tak sloužit nejenom k bydlení, ale také jako bar, kancelář či obchod. Společně s Jeanne van Heeswijks navrhli 2012 Architecten také stavbu Recycloop - pavilon sestavený pouze z částí použitých kuchyňských dřezů. O zmiňované přesahy do oblasti vizuálního umění se postaraly například LAb ve spolupráci s Frederikem de Wilde v rámci jejich projektu komunikujících akvárií.

O tom, zda se kurátorům a architektům skutečně podařilo naplnit cíl přehlídky a představit nové generace architektury, se může přesvědčit na následujícím videu a fotografiích.

Zdroj a foto: we-make-money-not-art.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30