Nová sportovní hala ve slovinském městě Podčetrtek

Dagmar
11.3.2011
  • Architektura

Slovinské architektonické studio Enota vystavělo poblíž malého města Podčetrtek novou budovu sportovní haly. Stavba je poměrně rozlehlá a na místní poměry velká, komplex není určen pouze pro sportovní aktivity, ale halu je možné použít i pro kulturní akce s větším počtem návštěvníků. Přesto se architekti rozhodli její rozměry plně přiznat a oproti lehké a hravé stavbě nedaleko stojících termálních lázní vytvořili hmotnou a robustní konstrukci, ostře kontrastující s původní výstavbou. Černá, masivní budova je u vstupu několikrát prolomena a probarvena červenou. Unitární a fádní vzhled narušují velkoformátové květy, vytvořené drobnými perforacemi obvodového pláště.

Budova je umístěna hned za silničním náspem a její vchod je otočen do ulice. Stezka vedoucí před hlavní vstup se z jedné strany vrývá do silničního náspu, z druhé strany do samotné stavby a vytváří tak zajímavé prolamování velké, černé hmoty. Díky tomu je vytvořen důmyslný efekt, který na návštěvníka působí, jako by ho stezka postupně obestupovala a objímala a směřovala jeho kroky k jasnému cíly. Je vyvedená ve výrazné, kontrastní, červené barvě, symbolizující červený koberec, který přivádí hosty do centra dění. Před hlavním vstupem se výrazně rozšiřuje a vytváří rozptylové náměstíčko, které je přístupné i ze strany druhé, od venkovního parkoviště.

Zajímavým prvkem fasády jsou květy, tvořené perforovaným plechem, přetaženým přes velká okna. Plech ve dne zabraňuje nežádoucímu průchodu slunečních paprsků a v noci vytváří na fasádě zajímavé ornamenty velkých květů, kterými ven proudí světlo. Květy se propisují i do interiérů, stejně jako výrazná červená barva, vymezující komunikační prostory.

Zdroj a foto: archdaily.com, Miran Kambič

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30