Nový moderní kostel v Litomyšli

admin
28.11.2010
  • Architektura

V neděli 5. prosince proběhne slavnostní otevření nového moderního kostela Církve bratrské v Litomyšli, jehož stavba započala v listopadu 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka. V 10:00 se bude konat sváteční bohoslužba, po které budou mít návštěvníci možnost si celý kostel důkladně prohlédnout. Od 17:00 proběhne vystoupení kapely Angles s předkapelou Blabovy stromy. Důvodem pro vybudování nového chrámu Církve bratrské byla nedostačující kapacita a nevyhovující hygienický stav současných prostor.

Náklady na výstavbu se pohybovaly kolem 20 milionů korun, přesto se Církvi bratrské nakonec podařilo potřebné peněžní prostředky opatřit. Projekt se financoval ze zdrojů církve, veřejných sbírek, darů nadací a nadačních fondů, evropských fondů a zbytek hradili bezúročné půjčky od neziskových organizací a soukromníků. Pozemek poskytlo město Litomyšl. V prostoru nového kostela se nachází víceúčelový sál pro 150 osob, dvě multifunkční klubovny, byt kazatele a jeho rodiny a společenský vestibul se zázemím. Kostel tak nebude sloužit pouze k bohoslužbám, ale i jako kulturní centrum pro přednášky, výstavy a vzdělávací akce. Radnice se s církví dohodla, že se kostel bude využívat i jako smuteční obřadní síň při pohřbech.

Funkcionalistická architektura nové budovy kostela je velice jednoduchá a působí vzdušným a elegantním dojmem. Výrazným prvkem, který dodává kostelu jeho nezaměnitelný ráz, je skupina šikmých pultových střech, které se zdvíhají vždy na opačnou stranu. V nejvyšším bodě je pak umístěn titanový kříž. Z vnějšku je kostel tvořen z pohledového betonu, drátoskla a jemné mřížoviny. Na výzdobě interiéru se podíleli významní čeští umělci Karel Malich a Václav Cigler. Malichova plastika dvou kruhů, které se navzájem protínají, se objeví na průčelí čelní stěny. Václav Cigler pro kostel zhotovil kříž, stůl Páně a kazatelský stupínek.

Zdroj a foto: novykostel.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30