O letu ptáků - architektura Bernarda Rodriguese

Dagmar
26.5.2011
  • Architektura

Na ostrově S?o Miguel v portugalském souostroví Azory vyrostl apartní, organický dům od portugalského architekta Bernarda Rodriguese. Poetický název O letu ptáků (On the Flight Of the Birds) vystihuje jeho ladné křivky a nedbalou eleganci. Množství zdánlivě nesourodých křivek a několika pravoúhlých objemů je z jedné strany prudce utnuto rudou zdí, která dům chrání od krutých větrů ze severu. Uprostřed je umístěné zastřešené patio, poskytující obyvatelům soukromé útočiště v zeleni, kryté před nepříznivými dešti.

Dům se nachází na severní straně ostrova a kromě nádherného výhledu až na pobřeží disponuje několika nepříjemnými jevy. Od severu často přicházejí nepříjemné větry a časté přeháňky. To byl jeden z nejpalčivějších problémů, se kterými si musel architekt poradit. Bernardo Rodrigues problém vyřešil svérázně. Od severu dům ochránil velkou stěnou, prostoupenou jen třemi otvory. V prvním a druhém podlaží se jedná o velká prosklená okna z interiéru, poslední otvor žádné zasklení nemá. Poskytuje krásný výhled přímo z velké terasy, umístěné na střeše domu. Terasa je přitom díky zdi dokonale chráněná před větrem. Kvůli častým dešťům architekt zvolil centrální dispozici, jíž dominuje prostorné, kryté patio.

Program domu je obdobný zásadám dnešního moderního bydlení. První podlaží je koncipováno jako společenská část s velkým obývacím pokojem, se světlou výškou přes dvě podlaží. Soukromá, uzavřenější zóna se nachází ve druhém podlaží. Velice precizně jsou řešeny dílčí detaily, jako například velký, zaoblený parapet nesymetrického okna, určený k lenošení nebo četbě.

Zdroj a foto: designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30