Obrazy malované hudbou

Bc. Lucie Drahošová
25.10.2012
  • Umění

Myslíte si, že jde zvuk vidět? Obvykle rozhodně ne, ale když se chce, všechno jde. A britský fotograf John Short evidentně chtěl. Rozhodl se zvuk proměnit v umělce samotného, a vytvořil sérii obrazů, jejichž kompozici vytvořila hudba. Nevěříte? Čtěte dále!

Obrazy vytvořené Johnem Shortem pod hlavičkou designového studia Praline by se daly označit jako „zvukové exploze". Umělec totiž nechal zvuk působit na mikroskopické částečky barviva, které se vlivem intenzivní zvukové vlny šířené z reproduktoru „rozprskly" na bílém povrchu, a vytvořily tak kreativní umělecké dílo. To bylo ale pochopitelně potřeba ještě zachytit - pomocí fotoaparátu, a to přesně ve chvíli „exploze" barvy.

Britský fotograf John Short vytvořil pomocí zvuku o různé zvukové frekvenci celou kolekci konkrétně sedmi fotografií, mezi nimiž najdete kousky mnoha barev, od žluté, přes červenou, fialovou, modrou, až po zelenou. „Snažili jsme se objevit vztah mezi barvou a zvukem. Bylo použito sedm barev a sedm hudebních tónů, a každý zvuk vytvořil odlišný vzor," komentuje kolekci David Tanguy ze společnosti Praline.

Z fotografií pak vzniklo čtrnáct rozměrově výrazných a efektem velice působivých děl. Autor totiž přenesl barevné kreace na látkové transparenty o rozměrech několika metrů, které byly koncipovány jako pocta tradičním čínským zástěnám.

Každý kousek je samozřejmě jedinečným originálem, mnohdy výrazně odlišným od ostatních - barvou, i tvarem. Zatímco totiž například tyrkysový kousek „Cobalt Green - zvuk frekvence 587.33Hz" připomíná nudnější kulatý flek barvy, snímek se žlutou barvou „Cobalt Yellow Lake - sound frequency 493.88Hz" nabízí pohled na množství drobných letících kousíčků připomínajících shluk hvězd putujících ve vysoké rychlosti nekonečným vesmírem.

Podtrženo, sečteno: originální, zajímavé, probouzející fantazii - jednoznačně tedy palec nahoru.

Zdroj a foto: http://www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30