Obří solární pyramidy doplní energii Abu Dhabi

Mgr. Sandra Vasková
5.2.2011
  • Architektura

Mottem těchto elegantních černých pyramid je "Obnovitelné zdroje energie mohou být i krásné". Lunar Cubit je v podstatě pyramida solární energie, která slouží k napájení tisíců domů v poušti Abu Dhabi. Dá se říci, že je to spíše komplex, který se skládá z osmi malých lesklých solárních pyramid, které obklopují jednu velkou centrální pyramidu, stojící v jejich kruhu.

Pyramidy působí jako lunární kalendář. Centrální pyramida je nepřímo osvětlena podle fází měsíce, ve fázi novu je osvícena celá. Okolní menší pyramidy působí jako ručičky hodin pro osm fází lunárního kalendáře. Každá z nich je též vybavena energeticky úspornými LED světly. Návrh se umístil nejprve v soutěži Land Art Generator Initiative, která konstruktérům zadává, aby spojili umění a interdisciplinární procesy s pojmem energie z obnovitelných zdrojů. Podmínkou bylo, aby každý z navržených projektů generoval dostatek zelené energie k napájení tisíců domovů a zároveň sloužil jako inovační veřejná umělecká instalace.

Ve dne tyto pyramidy fungují jako producenti solární energie. Každý z bezrámových solárních panelů je vyroben ze skla a amorfního křemíku a je schopna vyrábět dostatek energie z obnovitelných zdrojů k napájení 250 domácností. Pokud by takto navržené pyramidy byly skutečně zrealizovány, tak budou schopny splatit náklady na ně vynaložené do pěti let od výstavby.

Lunární Cubit, navržený Robertem Flottemesch, Jenem DeNikem, Johannou Ballhaus a Adrian P. De Lucem, kombinuje sílu měsíce, starověkého měření (to je úměrné Cheopsovým pyramidám v Gíze) a obnovitelných zdrojů energie. Land Art Generator Initiative se v současné době snaží najít partnera, který by výstavbu pyramid odstartoval. Předpokládá se, že po jejich dokončení budou sloužit jako oblíbená turistická destinace.

Zdroj a foto :  www.inhabitat.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30