Observatory House s bazénovým výhledem na nebeskou zář

Mgr. Sandra Vasková
30.12.2011
  • Architektura

Vila je inspirovaná observatoří Mantar Astronomical Observatory, jež byla postavena v Dillí roku 1724. Tu navštívil mexický návrhář Gabriel Orozco v roce 1996 při své návštěvě Indie. Byl jí natolik ohromen, že se o několik let později rozhodl postavit Observatory House, který má na své střeše velké „ponorkové" okýnko. To proto, aby dům alespoň zčásti splnil původní účel observatoře - výhled na krásnou noční oblohu.

Vila má přímý a otevřený vztah k okolní přírodě. Na její střeše vyniká bazén s azurově modrou vodou, odkud mohou jeho hosté vzhlížet k obloze ve dne, v noci. Zbytek celého domu je zasazen do skalnaté půdy, dobře skryt před bystrým zrakem návštěvníků. Tu se schovávají všechny pokoje i s terasami. Designér Orozco si nechal záležet na tom, aby dům byl především ve stylu jednoduché architektury, pokud možno nevynikal žádným typickým či známým stylem. Jeho interiéry jsou velmi malé, skládají se ze dvou pokojů, obývacího pokoje a kuchyně. Hlavní terasa se pak otevírá do krajiny.

Na výstavbě tohoto domu se podíleli místní řemeslníci, kteří při jeho stavbě používali velmi jednoduché materiály a technologie (např. litý beton, prefabrikované bloky, vápno na omítky, dřevěné podlahy apod.)

Zdroj a foto: www.archdaily.com, Iwan Baan

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30